Архітектори з різних країн вирішили не чекати офіційного конкурсу проектів відновлення згорілого у квітні собору Паризької Богоматері й вже активно діляться концептуальними ідеями, як міг би виглядати знаменитий Нотр-Дам після завершення реставраційних робіт. Їх пропозиції почали публікувати світові видання з архітектури та дизайну — в основному, після того, як самі автори концептів стали показувати їх у соціальних мережах.
Всі ці роботи об'єднує ідея відмовитися від буквального відтворення згорілого собору і провести не просто реставрацію, а реконструкцію однієї з головних визначних пам'яток Парижа. Автори концептів вважають, що повернутий собор міг би транслювати деякі сучасні цінності: такі як, наприклад, турботу про екологію Землі.
Саме цю думку спробував вкласти у свій проект реконструкції Нотр-Дама архітектор Клеман Вільмен (Clément Willemin), співзасновник французького бюро BASE з офісами в Парижі, Ліоні та Бордо. І сам Вільмен, і команда, в якій він працює, спеціалізуються, головним чином, на ландшафтній архітектурі, але все більше захоплений темою екологізації міських просторів. Пропозиція архітектора полягає в тому, щоб на даху відновленого собору розбити міський сад.
Фото з Instagram Clément Willemin
Як написав сам Клеман Вільмен в коментарі до своєї концепції, для відновлення склепінь та даху Нотр-Дама в їх втраченому вигляді доведеться вирубати 20 гектарів дубового лісу, причому роки підуть на те, щоб деревина змогла висохнути до прийнятного стану. Архітектор вважає, що це не має сенсу, як і гігантські витрати на відновлення конструктивного елементу, який залишиться закритим для відвідувань.
Пропонована альтернатива, на думку її автора, стане не просто новим зеленим куточком і місцем біологічного різноманіття, а й отримає певний релігійний сенс, оскільки це «данина поваги тисячам видів тварин та рослин, які ми змушуємо зникнути і які є такими ж божественними істотами, як і ми». Щоб ця ідея краще зчитувалася в архітектурі оновленого собору, Вільмен навіть пропонує змінити звичний вигляд знаменитих горгулій на фасаді Нотр-Дама.
Їх варто було б зобразити не міфічними, а цілком земними істотами: з головами птахів додо, білими носорогами та іншими вимерлими або зникаючими видами.
Інший відомий у світі архітектор-екологіст Вінсент Каллебаут (Vincent Callebaut), що представляє бельгійську школу «зеленої та розумної» архітектури, вважає, що оновлений Нотр-Дам повинен стати прикладом екологічного інжинірингу, який «відчуває себе вірним своєму часу та уникає стилістичної архітектури, що перетворює місто в музей під відкритим небом». Дизайнерській пропозиції команди Каллебаут прагне надати «глибоке, усвідомлене значення» таким цінностям, як економіка поновлюваних ресурсів та джерел енергії, інклюзивні соціальні інновації, повернення аграрної культури до міського життя, захист біорізноманіття.
Фото з Instagram Vincent Callebaut
При цьому творці концепту, за словами керівника команди, віддали належне «красі та духовному піднесенню». Згорілі дах та шпиль собору запропоновано відтворити в новому, ажурному варіанті — ймовірно, не без натяку на конструктивну особливість іншого символу Парижа — Ейфелевої вежі. Покрівлю Нотр-Дама автори цієї ідеї також бачать експлуатованої та озелененою.
Фото з Instagram Vincent Callebaut
Ряд пропозицій передбачають відновлення покрівлі та шпиля, але частково або повністю зі скла.
Наприклад, бразильцями з AJ6 Studio подана ідея зробити дах одним суцільним вітражем, підтримавши тим самим знамениті історичні вітражі під склепіннями собору та додавши нові фарби у зовнішнє та внутрішнє оздоблення пам'ятки.
Фото з Instagram Alexandre Fantozzi
Фото з Instagram Alexandre Fantozzi
Думка про скляний дах подобається й архітектору Олександру Неровні, засновнику та головному викладачеві школи архітектурної графіки «СВОЇ». Але він вважає, що інтер'єр Нотр-Дама, яким він і повинен бути в готичному соборі, повинен залишатися темним. Родзинкою проекту Неровні можна вважати те, що крізь ажурне, напівпрозоре скління повинен пробиватися відновлений в колишньому вигляді шпиль. «Париж чекає новий діамант, покликаний підкреслити тисячолітню красу», - написав архітектор
Фото з Instagram Олександра Неровні
Фото з Instagram Олександра Неровні
Тему шпиля зробили основним автори й інших примітних концепцій. Наприклад, паризьке архітектурне ательє Vizum повертається до задуму будівельників готичного шпиля — наблизитися до неба, дотягнутися до нього. Сучасні технології дозволяють це зробити майже в буквальному сенсі. Так що на місце згорілого шпиля могла б з'явитися тонка вежа, увінчана потужним прожектором. Його промінь буде спрямований строго вертикально і йти за хмари.
Фото з Instagram Vizum Atelier
Фото з Instagram Vizum Atelier
Нагадаємо, руйнівна пожежа в соборі Паризької Богоматері трапився ввечері 15 квітня, за попередньою версією, через випадкове загоряння в ході реставраційних робіт. Вогнем було знищено готичний шпиль будівлі XIX століття над центральною частиною собору, частково зруйнована покрівля будівлі. При цьому вціліли обидві впізнавані вежі-дзвіниці Нотр-Дама і головні релігійні та культурні цінності, які зберігалися в соборі. Президент Французької республіки Еммануель Макрон заявив, що через п'ять років Нотр-Дам буде відновлений «спільними зусиллями», а прем'єр-міністр країни Едуард Філіп анонсував відповідний конкурс архітектурних концепцій. У фонд відновлення Нотр-Дама за перші тижні після пожежі надійшло понад 1 млрд євро.