Розведення домашньої худоби зіграло величезну роль у розвитку нашої цивілізації. Але якщо вівці та корови добре адаптувалися до такого життя, це не означає, що будь-яка тварина на це здатне.
Зовсім недавно, четверо вчених зі світовим ім'ям (Дженніфер Жакет — доцент кафедри екологічних досліджень Нью-Йоркського університету, Бекка Френкс — запрошений доцент кафедри екологічних досліджень Нью-Йоркського університету, Пітер Годфрі-Сміт — професор Школи історії та філософії науки в Сіднейському університеті, Вальтер Санчес-Суарес — науковий співробітник факультету психології Університету Суссексу) випустили цікаве дослідження, де дуже наполегливо закликають ніколи не розводити восьминогів. І справа не тільки в неймовірно високий інтелект цих істот, але і в тому, скільки шкоди екології нанесуть подібні восьминож'ї ферми.
І це не гіпотетична проблема. Зростає глобальний попит на восьминогів. У минулому році ціни злетіли через низьку пропозицію, і імовірно залишаться на такому рівні як мінімум до кінця 2019 року.
Причина в тому, що вилов диких восьминогів — величина непостійна. Звідси й мінлива пропозиція. І саме тому в багатьох країнах розробляються способи вирощувати восьминогів на фермах. Йдеться, в тому числі, і про експерименти з генетикою головоногих з метою прискорити їх зростання.
Про наслідки таких проектів в статті розповіли дослідники даної проблеми:
- знищення величезної кількості живої риби для харчування;
- забруднення навколишнього середовища азотом і фосфором від екскрементів;
- інтербрідінг (схрещування між різновидами всередині виду);
- поширення хвороб;
- втрата місць проживання.
А ще восьминоги неймовірно розумні. Якщо восьминога тримають в акваріумі, йому часто дають іграшки, щоб головоногий не засумував. Восьминоги вміють відкручувати банки, розпізнають людей, пам'ятають головоломки, які їм давали раніше, і часто влаштовують втечу з акваріума, якщо їм набридне там жити. А уявіть собі масова втеча з ферми восьминогів...
При утриманні в неволі восьминоги часто починають схилятися до канібалізму і навіть відкушують кінчики власних щупалець. Їм швидко стає нудно в умовах без збуджуючих факторів. Їм потрібно давати можливість досліджувати, вивчати та контролювати місце проживання.
Вчені сподіваються, що їхній заклик дозволить на корені задавити спроби вирощувати цих неймовірних істот в настільки жорстоких умовах.