Екологія та навколишнє середовище

Новини, аналітика, статті, фото та відео

Через два покоління зміна клімату змусять мігрувати 180 млн осіб

Через два покоління зміна клімату змусять мігрувати 180 млн осіб

У 2014 році міжурядова група експертів зі зміни клімату при ООН розрахувала, що до 2100 року рівень моря через розігрівання планети при самому песимістичному сценарії підніметься на 1 метр. Нові дані показують, що цей прогноз був невірний — рівень світового океану, швидше за все, виросте на 2 метри. Це призведе до глобальної гуманітарної катастрофи — свої будинки будуть змушені покинути 180 млн чоловік.

У величезних льодових щитах Гренландії та Антарктики досить замерзлої води, щоб підняти рівень океану на десятки метрів, викликавши новий всесвітній потоп. Однак точно спрогнозувати цей процес вкрай складно. До цього часу вважалося, що підвищення рівня моря буде плавним і займе століття.

Міжурядова група експертів зі зміни клімату (IPCC) при ООН випустила у 2014 році П'яту оцінну доповідь, в якому містяться сценарії впливу викидів парникових газів на навколишнє середовище. Один з них - RCP8,5, при якому викиди залишаються на колишньому рівні, передбачає, що до 2100 року вони досягнуть в середньому 936 мільйонних часток. Ці прогнози з того часу вже стали вважатися консервативними, оскільки емісія парникових газів продовжує зростати, а супутники показують прискорені темпи танення крижаного щита Антарктики та Гренландії.

За оцінкою групи провідних фахівців з Великобританії, США та Нідерландів, прогноз 2014 року слід переглянути — рівень моря, швидше за все, піднімається до 2100 не на один, а на два метри.

Через два покоління зміна клімату змусять мігрувати 180 млн осіб

Поверхня суші, яка зануриться під воду, буде дорівнює Британії, Німеччини, Іспанії та Франції разом узятих і змусить мігрувати понад 180 млн осіб. Під водою опиняться, в цьому випадку, Нью-Йорк та Шанхай, Лондон та Амстердам. Для порівняння — сирійська криза змусила мігрувати в Європу близько одного мільйона чоловік.

Якщо приріст середньорічної температури не перевищить 2°C в порівнянні з доіндустріальною епохою, в кращому випадку рівень моря підніметься до 2100 на 26 см. Однак і в цьому випадку є 5% шансу, що все виявиться гірше, і рівень океану виросте на 80 см. Це призведе до того, що багато невеличких островів будуть відчувати постійні повені та виявляться незаселеними, будуть затоплені й багато прибережних території.

Однак якщо сценарій викидів парникових газів виявиться не оптимальним для людства, і траєкторія нинішнього економічного зростання не зміниться, приріст середньої температури перевищить 5°C. В такому випадку слід очікувати зростання світового океану мінімум на 51 см, а в гіршому випадку — на два метри.

З підвищеною концентрацією вуглекислого газу не справляються навіть тропічні ліси. Зараз ці регіони вже генерують кисень та вуглекислий газ майже в рівних кількостях. Але незабаром вони можуть навіть стати додатковим серйозним джерелом парникових газів.

На цьому поки все. Та не забувайте поділитися прочитаним зі своїми друзями!


Останні публікації

Підпишись на новинки