Тропічний ґрунт, який оголився в результаті вирубки лісів та збільшення площі сільськогосподарських земель, може стати джерелом додаткових викидів вуглекислого газу в атмосферу. До такого висновку прийшли вчені з Університету штату Флорида.
Дослідники вивчили 19 ділянок у східній частині Демократичної Республіки Конго та виявили, що в районах, де є сильне збезлісення, вилуговується органічний вуглець, який значно старіший та більш біорозкладний, ніж органічний вуглець, вилужений з районів з густими лісами.
Вивільнений з глибших горизонтів ґрунту і який змивається дощем у річки та струмки, хімічно нестабільний органічний вуглець, споживається мікробами, що живуть у воді. Останні споживають вуглець та «видихають» вуглекислий газ назад в атмосферу. За словами дослідників, цей процес може зробити значний негативний внесок у парниковий ефект.
«Багато в чому це схоже на те, що відбувалося в басейні річки Міссісіпі 100 років тому, а останнім часом в басейні Амазонки. Конго, в даний час, стикається з перетворенням незайманих земель для потреб сільського господарства. Ми хочемо знати, що цей процес може означати для вуглецевого циклу», заявив провідний автор дослідження Роб Спенсер.