Екологія та навколишнє середовище

Новини, аналітика, статті, фото та відео

Нові дані: танення льодовика Туейтса вже неможливо зупинити

Нові дані: танення льодовика Туейтса вже неможливо зупинити

Танення арктичних льодів простіше помітити, але потенціал впливу на зростання рівня світового океану у Антарктиди значно більше. Нове дослідження доводить, що через нестабільність антарктичного льоду ці зміни можуть відбутися набагато швидше, ніж заведено вважати.

Арктичні льоди вже занурені в воду, так що від їх танення рівень океану не зміниться. Інша справа льодовики, які покояться на суші. Якраз з таких і складається Антарктика. Її льодовиковий щит майже у вісім разів перевищує запаси льоду Гренландії та в 50 разів — все гірські льодовики світу.

За останні шість років у п'яти льодовиків Антарктиди подвоїлися темпи танення, пишуть вчені Національного наукового фонду США. І як мінімум один з них — льодовик Туейтса — може стати нестабільним і почне руйнуватися.

Від якої саме кількості льоду в найближчі 50 - 80 років позбудеться регіон, сказати складно через непередбачувані коливання клімату та нестачі даних. Однак вчені з Технологічного інституту Джорджії, Лабораторії реактивного руху NASA та Вашингтонського університету змогли розрахувати нестабільність в результаті 500 симуляцій поведінки льодовика Туейтса.

Сценарії несхожі один на одного, але всі вони вказують на те, що навіть якщо глобальне потепління буде зупинено, нестабільність збережеться, і в найближчі сторіччя лід продовжить піднімати рівень світового океану. При цьому вчені не розглядали варіант, при якому температура океану стає вище, ніж є зараз, оскільки їх цікавив сам фактор нестабільності.

Якщо льодовик втратить стабільність, він продовжить танути без додаткових впливів, і це турбує вчених найбільше.

Кліматичні зміни всього лише вплинуть на швидкість цього процесу. Перейшовши точку неповернення, льодовик Туейтса може втратити весь свій лід за 150 років. Тільки від цього рівень світового океану підніметься на півметра.

Але це лише один з можливих сценаріїв. Неможливість передбачити заздалегідь, який з них виявиться вірним, ускладнює будь-які заходи щодо запобігання природних катаклізмів.

Гренландські льодовики вже перейшли точку неповернення. За десять років швидкість втрати крижаного покриву в деяких регіонах Гренландії посилилася в чотири рази, і зупинити цей процес вже не можливо.

На цьому поки все. Та не забувайте поділитися прочитаним зі своїми друзями!


Останні публікації

Підпишись на новинки