Екологія та навколишнє середовище

Новини, аналітика, статті, фото та відео

Каталізатор знищення: як людство сприяє вимиранню біологічних видів на Землі

Каталізатор знищення: як людство сприяє вимиранню біологічних видів на Землі

Біологічна історія Землі залежить від людини. Людська діяльність не завжди орієнтована на зміну способу життя конкретних видів, але все одно впливає на інші організми. Люди стали фактором, що змінює еволюційну долю інших земних створінь. Промислова та сільськогосподарська діяльність, що допомагає людству вижити, тягне за собою загибель та скорочення популяцій багатьох інших біологічних видів. Ми спробуємо розібратися, які людські дії можуть привести тварин до межі вимирання.

На Землі існує близько 2 млрд живих видів: тварин, бактерій, рослин, грибів. Мільйон з них знаходиться під загрозою зникнення вже в найближче десятиліття. Вчені говорять про початок нової, шостої хвилі вимирання видів. На цей раз причину бачать в діяльності людини.

Антропоцен — умовна геологічна епоха, в якій рівень людської діяльності відіграє істотну роль. Зараз, в розпал антропоцену, людина грає визначальну роль в екосистемі Землі. Від активності людей залежить існування інших видів та стан ресурсів планети. Результати вдалої або невдалої екологічної політики відбивається на світі навколо, і живі організми не завжди пристосовуються до змін.

Людина стала головним каталізатором, що сприяє вимиранню видів на Землі

Людина в епоху антропоцену стала головним каталізатором, що сприяє вимиранню видів на Землі

Механізм адаптації простий — вид проходить через мутації або змінює спосіб життя та виживає. За іншим сценарієм, його чекає вимирання. Це природний процес, який можна стимулювати ззовні. В епоху антропоцену, каталізатором адаптаційних змін стає людина.

Вимирання виду відбувається зі смертю останнього представника, причому неважливо, де він жив — у неволі або в природному середовищі. До початку антропоцену, види вимирали зі швидкістю від одного до п'яти на рік. Сьогодні, багато вчених вважає, що цей показник вище мінімум в тисячу разів. Та якщо ситуація не зміниться, а зростання людської популяції продовжиться з теперішньою швидкістю і тварини будуть експлуатуватися в аналогічних масштабах — то зовсім скоро люди залишаться на Землі в гордій самоті.

Небезпечні пасовища

Пасовища та випасання тварин асоціюються з екологічністю — корова не може нашкодити більше автомобіля. Але це зовсім не так: пасовища — небезпечний для екології промисел. Тваринництво відповідально за 14% світових викидів парникових газів, що призводить до глобальної зміни клімату, це саме по собі ставить під загрозу виживання видів.

Корови — головні мешканці пасовищних угідь в різних країнах світу. Люди звикли їсти м'ясо, але ООН закликає змінити раціон на вегетаріанський. Причин багато, але головна з них пов'язана з викидами CO2. Саме діоксид вуглецю пов'язують з глобальною зміною клімату.

Тваринництво є причиною 14% викидів парникових газів

Тваринництво є причиною 14% викидів парникових газів

Проблема пасовищного випасу гостро стоїть у всьому світі. За оцінками вчених, тваринництво вносить один з найзначніших внесків у втрату біорізноманіття. Масова вирубка природного місця існування тварин під пасовища для худоби, призводить до того, що дикі тварини просто втрачають свій будинок, в якому вони пристосовані жити. Таким чином, сільськогосподарські тварини, для прожитку людини, призводять до поступового витіснення з планети диких видів.

Вирубка лісів

Ліс — середовище проживання близько 80% наземних біологічних видів: рослин та тварин. Люди колись жили в тих же умовах, та до сих пір тісно пов'язані з лісом. У лісопереробній промисловості зайнято близько 41 млн осіб по всьому світу.

Ліси займають близько 30% площі суші, але протягом останніх 70 років швидкість збезлісення щорічно зростає. Ще у 1990-2000 роках людина вирубувала 3 млн га на рік. У наступний період, з 2000 по 2005 роки, показник досяг 6 млн га на рік. Якби вирубку тропічних лісів можна було уявити країною, то вона зайняла б третє місце за рівнем CO2 в атмосфері після Китаю та США.

Половину лісів вирубують на потреби сільського господарства: для організації пасовищ під випас худоби та створення посівних територій. Лісове господарство, урбанізація та пожежі беруть на себе інше. Так, за останні 50 років в Амазонії зникло 17% лісів — очищені території стали пасовищами.

За останні 50 років в Амазонії зникло 17% лісів

За останні 50 років в Амазонії зникло 17% лісів

Вирубка дерев позбавляє ліс полога. Він складається з крон дерев, які розкидають гілки на різній висоті. Завдяки щільному листю або хвої в лісі зберігається комфортна для всіх організмів температура — вночі під деревами тепло, а вдень не дуже жарко. Пошкоджена полога веде до різких коливань температури, які шкодять мешканцям лісу.

Секвестрація вуглецю — процес поглинання та «зв'язування» частинок вуглекислого газу, які переробляються через фотосинтез. Вуглець стає частиною загальної маси деревини та не потрапляє в атмосферу.

Щороку, через діяльність людини, знищуються гектари листяних, хвойних та тропічних лісів — в рік людство втрачає 18,7 млн акрів лісу. Разом із середовищем проживання зменшується і кількість звірів, які живуть у лісі. І в кожному лісі може виявитися остання особина свого виду.

Корисні копалини

Гірнича промисловість руйнівна для природи за своєю суттю. Навіть самі незначні роботи серйозно впливають на навколишнє середовище, в якому вони проводяться. Хоча способи зменшити шкоду від видобутку корисних копалин є — ця галузь не може безпечно співіснувати з дикою природою.

Руйнівний потенціал гірничодобувної промисловості колосальний — вона здатна знищувати екосистеми та стирати з лиця землі цілі популяції, що населяють планету. При розкопках руйнується рослинний покрив, що служить кормом для тварин. Вона забруднює пилом повітря. Шкідливі речовини проникають в флору та руйнують її, що має безпосередній вплив на фауну — позбавляє тварин корму та звичного середовища проживання.

Гірничодобувна промисловість здатна знищувати екосистеми

Гірничодобувна промисловість здатна знищувати екосистеми

Уже на етапі підготовки місцевості, для видів, що там мешкають, починається «чорна смуга» - вирубка лісів змушує тварин залишати звичні місця, трубопроводи перепиняють міграційні шляхи, а на підприємствах трапляються протікання, вибухи та пожежі.

Особливо руйнівний для природи — видобуток вугілля, рудного золота, інших твердих корисних копалин, оскільки в результаті них руйнуються природні ландшафти. На місці колишніх лісів з'являються кар'єри, непридатні для проживання тварин.

Руйнація зачіпає величезні площі. Вибухові роботи розполохують тварин на багато кілометрів навколо. А отруйні відходи, що утворюються в результаті видобутку, наприклад золота, яке передбачає використання ціанідів — забруднюють річки на відстані багатьох кілометрів від самого кар'єра.

Викид нафти — найнебезпечніша з утворюваних проблем. Імовірність викиду зростає при видобутку палива на шельфі — таке забруднення вкрай складно усунути, тому що нафта, в буквальному сенсі, розтікається по воді, створюючи плівку. Організми, що потрапляють в неї, не можуть виплисти та гинуть в нафтових плямах.

Екологічні наслідки розливів нафти складно оцінити, тому що нафтові викиди порушують багато природних процесів та в корені змінюють умови життя місцевих організмів. Нафта — продукт тривалого розпаду, вона досить швидко утворює на водній поверхні щільний шар плівки, який перешкоджає доступу повітря та світла. Це призводить до знищення багатьох видів живих організмів.

Видобуток нафти практично завжди пов'язаний з її витоком, в результаті чого забруднюються та стають непридатними для проживання тварин ґрунт і водні об'єкти. І, як наслідок, відбувається загибель водних та навколоводних тварин, в тому числі водоплавних птахів, в забруднених нафтою водоймах. Птахи, які часто залежать від місцевих водойм, найбільш уразливі до розливів нафти. Викиди викликають руйнування пташиного оперення, подразнюють очі.

Птахи найбільш уразливі до розливів нафти

Птахи найбільш уразливі до розливів нафти

Аварії призводять до загибелі й морських ссавців. Морські видри, полярні ведмеді, тюлені, новонароджені морські котики приймають найбільший удар. Пари від випаровування нафти викликають захворювання органів дихання у ссавців. Природно, що і риби піддаються негативному впливу при вживанні забрудненої їжі та води, а також при зіткненні з нафтою під час руху ікри.

Попри очевидну шкоду нафтової та гірничодобувної промисловості, компанії продовжують розробку нових територій. І дуже часто їх не можна просто орендувати — місця входять в склади національних парків по всьому світу. Але це відбувається, наперекір численним судовим рішенням, які забороняють таку діяльність. Існує навіть пряма заборона та неодноразові вимоги ЮНЕСКО не допускати подібні розробки в межах об'єктів всесвітньої спадщини, але тем не менш, процес по відчуженню територій не припиняється й донині.

Залишилося тільки додати, що варварське ставлення до природи відбувається по всій нашій планеті, а це призводить не тільки до знищення біологічних видів на планеті, а й до вкрай несприятливих екологічних наслідків та порушує сформовані зв'язкі в системі «людина-біосфера».

Робіть висновки, та не забувайте поділитися прочитаним зі своїми друзями!


Останні публікації

Підпишись на новинки