Екологія та навколишнє середовище

Новини, аналітика, статті, фото та відео

Чорнобильський саркофаг знаходиться на межі руйнування

Чорнобильський саркофаг знаходиться на межі руйнування

Старий об'єкт «Укриття», зведений над зруйнованим 4-м енергоблоком ЧАЕС може розвалитися в будь-який момент, повідомляє компанія ДСП «Чорнобильська АЕС». Спорудження «Укриття», спішно зведене зусиллями 600 000 робітників та інженерів, сьогодні утримується на місці тільки за рахунок гравітації. Близько 400 000 куб бетону та 30 000 тонн сталі зберігають форму конструкції, але вона ґрунтовно зношена та давно втратила герметичність.

Коли в 1986-му будували «Укриття», на першому місці була швидкість роботи, а на другому — міцність захисної споруди, який мав протистояти маловивченою загрозу, що виходить зі зруйнованого ядра АЕС. Про точність монтажу думали в останню чергу, питання довговічності теж толком не опрацьовувався через брак часу та ресурсів. Як наслідок, за три десятки років в «Укритті» утворилося безліч тріщин та отворів на стиках елементів. Стара ізоляція теж прийшла в непридатність.

На щастя, ще у 2016-му році, був завершений монтаж об'єкта «Новий Безпечний Конфайнмент» - гігантського купола з 36,2 тис. тонн сталі. Він став найбільшою наземною пересувною спорудою в історії — купол зібрали поруч та насунули на «Укриття», повністю сховавши його та всі старі споруди. Тепер усередині, під новим захистом, можна спокійно проводити демонтажні роботи, які розпочнуться в найближчому майбутньому.

Вже заявлено про укладення контракту між компанією ДСП «Чорнобильська АЕС» та підрядником «Укрбудмонтаж» на проведення розбирання «Укриття» до 2023 року. Вартість робіт складає понад 2 мільярди гривень. Після цього почнеться ще більш складний етап — ліквідація лавових мас, що утворилися при гасінні палаючого ядра сумішшю піску, свинцю та бору. Вони вкрай радіоактивні, а тому вимагатимуть нових методів обробки. Цей етап планується завершити до 2065 року.

На цьому поки все. Та не забувайте поділитися прочитаним зі своїми друзями!


Останні публікації

Підпишись на новинки