Озера та річки покривають всього лише 1% поверхні Землі, але є домівкою для третини всіх хребетних. У найближчі пару десятків років вони спорожніють, попереджають німецькі вчені. А деякі види знищені на 99% вже зараз.
Фахівці з Інституту ім. Лейбніца виявили, що популяція прісноводної мегафауни — дельфінів, бобрів, крокодилів, гігантських черепах або осетрів — знизилася майже на 90% в порівнянні з 1970 роком. Основна причина — надмірне використання природних ресурсів, наприклад рибний промисел або забруднення природних середовищ існування.
Прісноводна мегафауна включає всіх тварин, які плавають в річках та озерах, вагою понад 30 кг. Для того щоб оцінити її сучасний стан, дослідники зібрали дані по популяції 44 видів, що живуть в Європі та Сполучених Штатах. З'ясувалося, що за період з 1970 по 2012 популяція великих прісноводних видів знизилася на 88%.
Географічно найбільш постраждалі регіони — Індомалайська зона (Південна та Південно-Східна Азія) та Палеарктична (Європа, Північна Африка та велика частина Азії), де прісноводна мегафауна скоротилася на 99% та 97%, відповідно.
До найбільш вразливих тварин відносяться риби — осетрові, лососеві та гігантські соми. Їх популяція скоротилася на 94%. Слідом за ними йдуть рептилії — їх стало менше на 72%.
Серед додаткових причин цього явища — фрагментація річок через будівництво дамб та гребель. До того ж, до вже наявних в усьому світі цих споруд, планують побудувати ще 3700, з яких понад 800 — в місцях проживання прісноводної мегафауни (басейни Амазонки, Конго, Меконгу та Гангу).
Єдиний позитивний висновок, який зробили дослідники, такий: заходи щодо захисту вимираючих видів працюють. Так, в США змогли вберегти від зникнення зеленого осетра (Acipenser medirostris) та американського бобра (Castor canadensis), а в Азії збільшили чисельність річкового дельфіна (Orcaella brevirostris).
Нагадаємо, що згідно з останнім дослідженням, через підвищення температури води у Світовому океані та перевилов риби, концентрація метилртуті в організмі багатьох промислових видів риб різко зросла. Це може скоротити обсяг риби, придатної для вилову, через вміст в її організмі цієї токсичної для людини речовини.