У Світовому банку попереджають про «невидиму» та разом з тим масштабну загальносвітову кризу, яка приблизно на третину уповільнює потенційне економічне зростання в ряді регіонів планети - «кризу води».
У новій доповіді говориться, що хімікати, пластик та хвороботворні бактерії забруднюють водні ресурси планети, що представляє дуже серйозну загрозу для здоров'я населення, екосистем Землі та сільського господарства. Експерти прийшли до невтішних висновків: коли біологічне споживання кисню — показник рівня забруднення води — перевершує поріг у 8 міліграмів на літр, здоров'я дітей різко погіршується. А зростання ВВП в прилеглих регіонах падає на 0,83%, тобто на третину від середньосвітового темпу зростання економіки у 2,33%.
Низька якість води — серйозна проблема як для країн, що розвиваються, так і для розвинених країн, підкреслюють експерти, і якщо не вжити термінових заходів на глобальному, національному та місцевому рівні, та не знайти способи її вирішення, вона призведе до вкрай негативних наслідків для світової економіки.
«Чиста вода — один з ключових чинників економічного розвитку. Погіршення якості води уповільнює економічне зростання, негативно позначається на здоров'ї населення, виробництві продуктів харчування, і в підсумку призводить до зростання рівня бідності в багатьох країнах», сказав президент Світового банку Девід Малпасс.
Експерти прийшли до висновку, що посухи, урагани, повені та перевитрата водних ресурсів призводять до небезпечного підвищення рівня солі в запасах прісної води, в результаті чого значно знижуються обсяги врожаїв. За підрахунками, втраченого таким чином продовольства вистачило б, щоб прогодувати 170 мільйонів чоловік щорічно.
Один з головних чинників забруднення води на планеті, кажуть фахівці — використання азоту в якості добрив в сільському господарстві. Ця речовина потрапляє з ґрунту в ріки та водойми, де він, в результаті хімічної реакції, перетворюється в нітрати. Потрапивши в організм дитини, нітрати негативно позначаються на його зростанні, здоров'ї та розумовому розвитку.
За даними Світового банку, в результаті використання азоту в сільському господарстві показники затримок зростання у дітей можуть підвищуватися на 19%. Експерти також підрахували, що діти, які вживають воду, забруднену нітратами, ставши дорослими, будуть заробляти на 2% менше, ніж ті, які в дитинстві вживали чисту воду.
У доповіді Світового банку міститься ряд рекомендацій, які можуть допомогти країнам поліпшити якість води. Вони, зокрема, стосуються політики в галузі захисту навколишнього середовища, заходів з моніторингу рівня забруднення води, реформ у сфері водної інфраструктури. Експерти також наголошують на необхідності своєчасного надання пересічним громадянам інформації про якість використовуваної ними води.
У Світовому банку також підготували глобальну «водну» базу даних, яка допоможе пролити світло на якість води в різних регіонах світу.
Нагадаємо, що в останньому дослідженні Національного центру екологічного аналізу та синтезу США, вперше був оцінений сукупний вплив антропогенних чинників на океан. Експерти прийшли до невтішного висновку: 60% Світового океану зіпсовано людиною і ситуація буде тільки погіршуватися, якщо не вжити термінових заходів.