Група американських вчених з Національного центру атмосферних досліджень та декількох університетів США, випустила дослідження про вплив повномасштабної ядерної війни між США та Росією на екосистему Землі.
Команда з екологів та кліматологів провела дане моделювання в рамках Договору про заборону ядерної зброї, прийнятого ООН у 2017 році та ратифікованого 25 країнами. При цьому договір не стали ратифікувати ні США, ні Росія. Результати були опубліковані в Journal of Geophysical Research: Atmospheres.
Вчені передбачили, що збройне зіткнення між двома світовими державами обернеться катастрофою для всього людства. У разі, якщо ядерна війна між Сполученими Штатами та Росією все-таки трапиться, то світ, мінімум на 10 років, зануриться в ядерну зиму.
В рамках дослідження експерти використовували сучасну кліматичну модель та дані NASA для створення наслідків ядерної катастрофи. Змодельована ситуація ґрунтувалася також на даних про ядерні арсенали цих двох держав.
Ядерні удари від ракет відправлять в нижню та верхню атмосферу Землі не менше 147 млн тонн диму від пожеж в містах та промислових кластерах. Це призведе до затягування неба смогом та початку ядерної зими.
Основною причиною ядерної зими стане гігантський викид чорного вуглецю — сажі, яка заблокує сонячне світло в верхніх шарах атмосфери. Це призведе до зниження температури на всій території Землі мінімум на 9°C.
«Буде потрібно всього тиждень, щоб вітри в стратосфері оточили сажовим пилом всю земну кулю»
При цьому температура впаде на Землю нерівномірно. У Північній півкулі, де знаходяться США та Росія, температура впаде набагато сильніше. Так, на більшості території півкулі річна температура буде стояти нижче 0°C, а вегетаційний період, при якому можливе зростання рослин, скоротиться на 90%. Завдяки цим наслідків на Землі почнеться масовий голод і вимирання практично всіх видів живих істот та рослин.
Щоб розвіяти сажу, за підрахунками вчених, буде потрібно як мінімум 7 років. Ще як мінімум три піде на відновлення нормального рівня сонячного світла. Ядерна війна також спровокує сильні мусони, зміну температури поверхні екваторіальній частині Тихого океану та зміну циклів Ель-Ніньо — ці явища також вкрай згубно вплинуть на кліматичну ситуацію на планеті.
Як зазначив кліматолог Джошуа Куп з Університету Рутгерса, дане дослідження стало четвертою версією ймовірного сценарію розвитку подій на Землі після ядерної війни. Його результати вчені порівняли з масштабним моделюванням, яке провели співробітники Інституту космічних досліджень імені Годдарда NASA у 2007 році. Однак нова робота охоплює більшу площу впливу ядерних вибухів на атмосферу (до 140 км над поверхнею Землі) та дає більш точні відомості про поширення сажі.
Подібне моделювання, за словами дослідників, необхідно, щоб політики ядерних держав мали уявлення про можливі наслідки та враховували їх при прийнятті рішень. Вчені також відзначають, що ядерний удар може відбутися не тільки через конфліктні ситуації між державами, а й через кібератаки. Тому єдиний спосіб убезпечити планету в цій сфері — повністю відмовитися від використання ядерної зброї та провести масове роззброєння.