У статті, опублікованій в 170 засобах масової інформації світу, глава ООН Антоніу Гутерреш знову попереджає про кліматичну кризу та необхідність вжити термінових заходів. Він нагадує, що мільйони молодих людей звинуватили світових лідерів в бездіяльності.
«Наукові дані незаперечні, — пише Генсек. - А в багатьох частинах планети для того, щоб зрозуміти, що таке кліматична криза, людям не потрібні діаграми та графіки, досить просто поглянути у вікно».
За його словами, кліматична катастрофа вже відбувається в Каліфорнії та Карибському басейні, в Африці та Арктиці та інших регіонах. «Причому найбільше страждають ті, хто менше всіх сприяв виникненню цієї проблеми», - підкреслює глава ООН.
Антоніу Гутерреш нагадує, що звернувся до учасників недавнього Саміту з боротьби зі зміною клімату із закликом вжити рішучих заходів. За словами Генсека, у відповідь на цей заклик в міжнародній спільноті «сформувалася широка коаліція». До неї увійшли урядовці, представники молоді, ділові кола, міста, інвестори та громадянські організації. У своїй статті він перераховує зобов'язання, про які в ході Саміту оголосили сторони цієї «коаліції».
Понад 70 країн обіцяли домагатися нульового рівня викидів вуглецю до 2050 року, нагадує глава ООН у своїй статті. Те ж саме, за його словами, зробили понад 100 міст, в тому числі кілька найбільших у світі. Щонайменше, 70 країн оголосили також про намір активізувати до 2020 року виконання своїх національних планів в рамках Паризької кліматичної угоди.
У статті вказується також, що малі острівні держави разом зобов'язалися досягти вуглецевої нейтральності та перейти на 100-відсоткове використання поновлюваних джерел енергії до 2030 року, а країни від Пакистану до Гватемали, від Коломбо до Нігерії, Нової Зеландії до Барбадосу обіцяли посадити понад 11 мільярдів дерев. «Понад 100 лідерів приватного сектора зобов'язалися прискорити екологізацію своїх підприємств», - повідомляє Генсек ООН.
Він також зазначає, що група найбільших у світі власників активів, що розпоряджаються інвестиціями на суму понад $2 трлн, взяла на себе зобов'язання до 2050 року перейти на вуглецево-нейтральні інвестиційні портфелі. Крім того, компанії, що управляють активами, які складають майже половину світового інвестиційного капіталу — близько $34 трлн, незадовго до цього закликали світових лідерів встановити істотну ціну на викиди вуглецю та поступово припинити субсидувати викопні види палива та вугільну енергетику в усьому світі.
Міжнародний клуб фінансування розвитку, як повідомляє Генсек, зобов'язався до 2025 року мобілізувати $1 трлн на фінансування екологічно чистої енергетики у 20 найменш розвинених країнах. Третина світового банківського сектора, за його словами, взяла на себе зобов'язання привести свою діяльність у відповідність з цілями Паризької угоди та Цілями в галузі сталого розвитку.
«Всі ці кроки важливі, але недостатні, — переконаний Антоніу Гутерреш. - Спочатку Саміт замислювався для того, щоб струсити світ та підштовхнути його діяти швидше та масштабніше. Він також послужив глобальною трибуною, з якої пролунали гіркі істини, і пролив світло на те, хто очолює прогрес, а хто стримує його. Тим, хто заперечує зміну клімату, і тим, хто відповідає за основну частку викидів, ніде ховатися».
«Я буду і далі домагатися від них того, щоб вони робили набагато більше у себе вдома та просували «зелені» економічні рішення в усьому світі», - додав він, підкресливши, що планета потребує дій «воістину планетарного масштабу».
«Щоб зупинити рух до прірви, необхідно прислухатися до вчених та скоротити викиди парникових газів на 45 відсотків до 2030 року, досягти вуглецевої нейтральності до 2050 року та обмежити зростання температури в межах 1,5 градуса до кінця сторіччя. Так ми зможемо забезпечити майбутнє нашого світу», - нагадує глава ООН. Він закликав розвинені країни виконати своє зобов'язання щорічно виділяти до 2020 року $100 млрд з державних та приватних джерел для пом'якшення наслідків зміни клімату та адаптації до них в країнах, що розвиваються.
«І я буду стежити за тим, щоб країни, приватний сектор та місцева влада звітували за взяті ними зобов'язання, починаючи з грудневої Конференції ООН з питань клімату, яка відбудеться в Сантьяго, Чилі», - підкреслив глава ООН.
«Наукові дослідження говорять нам, що якщо ми не змінимо курс, то до кінця століття нам загрожує глобальне потепління не менш ніж на 3 градуси Цельсія, — зазначив він. - Мене вже не буде, але це застануть мої внучки. Я відмовляюся бути співучасником руйнування їхнього єдиного будинку». «Нам належить пройти ще довгий шлях. Але рух набирає обертів», - підкреслив Антоніу Гутерреш на закінчення своєї статті.
За матеріалами: UN News