У небі над Арктикою відкрилася величезна озонова діра - ймовірно, найбільша на півночі за весь час спостережень. Вона змагається за величиною з більш відомої озоновою дірою над Антарктикою, яка утворюється в Південній півкулі щороку.
Щорічне виснаження озонового шару характерно для Південного полюса, де цьому сприяють природні умови: стабільні низькі температури, формування перламутрових хмар та хімічні реакції між озоном і речовинами, що руйнують його. Арктика ж характеризується змінними температурами, і озонові діри над нею виникають вкрай рідко.
Перламутрові хмари над Норвегією. Фото: Ivar Marthinusen
Але в цьому році потужні західні вітри проходили через Північний полюс та утримували холодне повітря всередині «полярного вихору». Над Арктикою було більше холодного повітря, ніж в будь-яку іншу зиму, зареєстровану з 1979 року. При холодних температурах на великій висоті утворилися хмари, і почалася реакція руйнування озону.
До кінця березня цього року, вимірювальні аеростати над Північним полюсом зафіксували падіння вмісту озону на 90%. Метеозонди, які знаходяться на висоті 18 кілометрів, фіксують близько 3,5 ppm (частин на мільйон) озону в цю пору року, але тиждень тому показники знаходилися на позначці 0,3 ppm. За словами Мартіна Дамеріса з Німецького аерокосмічного центру в Оберпфаффенхофені, цю подію можна вважати першою появою справжньої озонової діри над Північним полюсом за всю історію спостережень.
Виснаження озонового шару у 2020 році може перевершити за масштабами випадок 2011-го року, коли концентрація озону в атмосфері над Північним полюсом знизилася на 20%. За даними NASA, в атмосфері на поточний момент зберігся залишковий хлор, який активно взаємодіє з озоном, і найближчими днями діра продовжить рости.
Імовірність зміщення озонової діри з Арктики в сторону низьких широт та населених районів невелика - при розвитку ж такого сценарію, людям, чиї регіони знаходяться в зоні ризику, потрібно буде берегти шкіру від дії ультрафіолетових променів. За словами вчених, ситуація повинна прийти в норму вже в найближчі тижні. Сонце поступово підіймається над Північним полюсом, температура повітря зростає і полярний вихор скоро почне розпадатися. Все це призведе до затягування озонової діри.
Дослідження, які проводилися раніше, говорять про те, що Монреальський протокол допомагає відновлювати озоновий шар над полюсами набагато ефективніше, ніж над помірними та тропічними широтами. Варто нагадати, що після прийняття у 1980-х роках Монреальського протоколу, який заборонив масове застосування фреонів, озоновий шар над Антарктидою потроху відновлюється. У 2019-му діра істотно зменшилася, так що, за оцінками експертів ООН, вона може остаточно зникнути вже в найближчі десятиліття.