Міжнародна група дослідників на чолі з вченими-геологами з німецького Інституту Альфреда Вегенера представила незаперечні докази того, що давня Антарктида була не брилою льоду, а теплим тропічним лісом.
Вчені вивчили зразок ґрунту віком 90 мільйонів років, який відкрив завісу таємниці над стародавньою Антарктидою. Виявляється, колись тут були прохолодні вологі тропіки з густою рослинністю, ріками та болотами. Середньорічна температура повітря коливалася близько 12°C, влітку підіймалася до приємних 19°C, температура води в річках та болотах досягала 20°C, а кількість опадів можна порівняти із сучасною Європою.
Дослідники зробили це дивовижне відкриття, вивчивши ґрунтові відкладення взяті на глибині 27-30 м нижче дна океану в море Амундсена біля західного узбережжя Антарктиди. За словами вчених, цей шар в розпал крейдового періоду сформувався аж ніяк не в океані, а на суші. Ґрунт складалася з дрібнозернистого мулу та глини, з повсюдними вкрапленнями пилку та спор рослин, причому всі зразки пронизували корені дерев.
Провідний автор дослідження, доктор Йоганн П. Клагес з Інституту Альфреда Вегенера та професор Тіна Ван де Фліерт з Імперського коледжу Лондона. Фото: Thomas Ronge
Середина крейдового періоду, від 115 до 80 мільйонів років тому, не тільки вважається віком динозаврів, але і найтеплішим періодом за останні 140 мільйонів років. В ті часи температура поверхні моря в тропіках була близько 35°C, а рівень океану був на 170 метрів вище, ніж сьогодні. І згідно з розрахунками, весь антарктичний континент покривала рослинність, а крижані покриви були геть відсутні.
«Численні залишки рослин вказують на те, що 93-83 мільйони років тому на узбережжі Західної Антарктиди росли помірні тропічні ліси, подібні до тих, які ще можна зустріти на півдні Нової Зеландії», стверджує співавтор дослідження професор Ульріх Зальцманн, палеоеколог з Нортумбрійського університету в Ньюкасл-апон-Тайн.
Результати аналізу древньої рослинності спантеличили дослідників: як настільки м'який клімат міг існувати на далекому Півдні? Адже, щоб досягти таких показників температур в ті часи в Антарктиді, концентрація вуглекислого газу в атмосфері повинна була бути набагато вище, ніж вважалося раніше.
«До нашого дослідження передбачалося, що глобальна концентрація вуглекислого газу в крейдовому періоді становила приблизно 1000 частин на мільйон. Але наші експерименти показали, щоб досягти подібної температури в Антарктиці рівень концентрації CO2 має становити від 1120 до 1680 частин на мільйон», говорить співавтор дослідження Герріт Ломанн, професор Інституту Альфреда Вегенера.
Дослідження наочно продемонструвало, який вплив має вуглекислий газ на глобальне потепління. А з усіх отриманих висновків, випливає кілька нових проблем. По-перше, тепер вченим доведеться переглянути встановлені кліматичні моделі крейдового періоду. А по-друге, це підіймає ключове питання - що ж сталося з планетою, що квітучий материк перетворився в крижану пустелю?
Криголам Polarstern перед могутнім айсбергом у Pine Island Bay, Західна Антарктида. Фото: J.P. Klages
За матеріалами: AWI