У 2019-му році спостерігалася різка зміна атмосферної циркуляції в приполярних широтах, яка спровокувала антициклонічну активність. Наслідки не забарилися - за минулий рік Гренландський крижаний щит втратив найбільшу кількість льоду за всю історію спостережень - 550 мільярдів тонн - і тим самим підвищив рівень Світового океану на півтора міліметра.
Щороку в Гренландії відбувається приріст крижаної маси внаслідок снігопадів та таненням льоду з поверхневим стоком талих вод. Ці процеси відбуваються паралельно і ретельно вимірюються, а різниця між ними виражається у вигляді поверхневого балансу маси Гренландського крижаного щита. Як правило, цей баланс позитивний - в середньому утворюється 375 мільярдів тонн льоду за рік. У 2019-му році Гренландія позбулася 600 мільярдів тонн льоду, а його чистий приріст склав всього 50 мільярдів тонн - і це дуже мало, враховуючи постійний сход айсбергів в океан.
Подібна ситуація вже спостерігалася у 2012 році, коли Гренландський крижаний щит втратив на 310 мільярдів тонн льоду більше в порівнянні з базовим рівнем 1981-2010 років. Однак, температури повітря над Гренландією в той рік були вище, ніж у 2019-му. Ця суперечність зацікавила Марко Тедескі з Колумбійського університету та Ксав'є Феттвейса з Льєзьского університету. Вони висунули гіпотезу, що раніше прийняті кліматичні моделі могли недооцінювати роль антициклонічної активності для поверхневого балансу маси.
(a) динаміка танення льоду протягом літа 2019 роки (червень, липень, серпень); (b) аномалія танення льоду стосовно базового періоду 1981-2010 років / The Cryosphere
Вчені досліджували зміни динаміки Гренландського крижаного щита у 2019 році використовуючи супутникові дані оцінки широкосмугового альбедо, отримані за допомогою спектрорадіометра з помірним дозволом MODIS в період з 2000 по 2019 роки, а також погодні дані Національної метеорологічної служби США з 1948 по 2019 роки. За їх допомогою вдалося детально відновити причини танення крижаного покриву Гренландії протягом 2019 року.
Проаналізувавши супутникові дані, вчені прийшли до висновку, що у 2019 році над Гренландією сформувалася область високого тиску, обумовлена антициклонічною активністю.
Підвищений тиск призвів до унікального збігу кліматичних факторів. Зниження хмарності спровокувало підвищення температури у приповерхневому шарі повітря, який став краще прогріватися прямими сонячними променями. Також через нестачу хмар зменшилася кількість опадів, що випадають у вигляді снігу, за чим наступило зниження альбедо - неприкритий лід відбиває сонячні промені набагато слабкіше, ніж сніговий покрив.
Вчені прийшли до висновку, що зміни атмосферної циркуляції приполярних широт не просто підсилюють танення гренландського крижаного щита, а призводять до рекордно швидкої втрати крижаної маси. Однак, нині прийняті кліматичні моделі не враховують цей фактор і можуть занижувати прогнозовані втрати арктичних льодів.
Результати дослідження опубліковані в журналі The Cryosphere.