Екологія та навколишнє середовище

Новини, аналітика, статті, фото та відео

День виснаження Землі: 22 серпня 2020 року людство використало всі ресурси планети на цей рік

День виснаження Землі: 22 серпня 2020 року людство використало всі ресурси планети на цей рік

«День виснаження Землі» в цьому році настає сьогодні, 22 серпня. Пандемія коронавірусу допомогла відкласти цей день на кілька тижнів у порівнянні з минулим роком, проте експерти попереджають, що все це може виявитися безглуздим.

Організація Global Footprint Network (GFN) розраховує настання Дня виснаження Землі (Earth Overshoot Day) з кінця 1970 року по формулі: світова біомісткість / світовий екологічний слід × 365. Що це означає? Завтра кількість використаних людиною поновлюваних ресурсів перевищить ліміт, який планета здатна компенсувати за рік.

Ще у 1970 році здатність екосистем виробляти біологічні матеріали, використовувані людьми, та поглинати відходи, вироблені ними ж, була більш ніж достатня для задоволення річної потреби людства в ресурсах. Однак за минулі півстоліття ми поступово почали перевищувати ліміти планети. Сьогодні людство споживає приблизно на 60% більше, ніж Земля може призвести за рік. Отже, нам потрібна планета приблизно в 1,6 раза більшого розміру, щоб покрити потреби людства без нанесення їй непоправної шкоди.

Як неодноразово підкреслювали у GFN, якщо до 2030 року екологічний слід людства залишатиметься на тому ж рівні, що й сьогодні, то День виснаження Землі нам доведеться «відзначати» вже в кінці червня. Примітно, що в цьому році він наступив на три тижні пізніше, ніж у 2019-му - 29 липня - найраніший показник з коли-небудь зареєстрованих. І все «завдяки» пандемії коронавірусу та всесвітньому карантину.

День виснаження Землі: 22 серпня 2020 року людство використало всі ресурси планети на цей рік

Оголошений майже по всьому світу карантин дозволив скоротити викиди, вироблені транспортними засобами, в тому числі знизити попит на авіаперевезення. Згідно з підрахунками експертів GFN, у 2020 році викиди CO2 впали на 14,5% (близько 60% від загального екологічного сліду), вирубка лісу знизилася на 8,4%, а ось наш «продовольчий слід» залишився на колишньому рівні.

«Пандемія COVID-19 значно вплинула на продовольчу систему, але в цілому не ясно, чи змінила вона продовольчий слід. Ми припускаємо, що ні. Після закриття багатьох закладів (таких, як їдальні, школи, ресторани та бари), навіть жителі країн з високим рівнем доходу почали харчуватися вдома. Що стосується домашнього господарства та споживання, ймовірно, скоротився обсяг харчових відходів, оскільки харчування вдома зазвичай більш ефективно, люди можуть регулювати порції, а залишки можна зберігати та повторно використовувати. Однак пандемія виявила надзвичайну крихкість наших продовольчих систем. У країнах з високими доходами ланцюжок постачання не зміг відреагувати на закриття кордонів, що призвело до величезних економічних втрат», - йдеться у звіті.

За словами Матіса Вакернагеля, засновника та президента GFN, скорочення викидів в цьому році можна тільки вітати, однак це скоріше випадковість, зумовлена ​​обставинами. «Трагедія 2020 року в тому, що скорочення викидів вуглекислого газу не ґрунтується на поліпшенні інфраструктури. Нам необхідно переносити настання Дня виснаження Землі навмисно, а не в результаті катастрофи. Нічого не робити, застрягти будинку - це не та трансформація, яка нам потрібна. Вона недовговічна», - заявив він.

День виснаження Землі розраховується як глобально, так і для окремих країн. Швидше за всіх він настав для жителів Катару і Люксембургу - 11 і 16 лютого. Для США він припав на 14 березня - громадянам цієї держави необхідно близько п'яти планет. Більшість європейських країн - Великобританія, Німеччина, Франція, Італія, Португалія та Іспанія - перейшли цю межу в травні. Пізніше всіх це «свято» зустрічатимуть такі держави, як Куба, Нікарагуа, Ірак, Еквадор та Індонезія - 1-ше, 5-те, 7-ме, 14-те та 18 грудня відповідно. В Україні ми вичерпали всі надані планетою ресурси вже 24 липня.

День виснаження Землі: 22 серпня 2020 року людство використало всі ресурси планети на цей рік

Щоб досягти мети, поставленої у Паризькій кліматичній угоді та утримати зростання глобальної середньої температури на 1,5°C до кінця століття у порівнянні з доіндустріальним періодом, спад кривої викидів повинен зберігати нинішні темпи протягом десятиліття. Вакернагель підкреслює: головним «побічним ефектом» скорочення викидів через пандемію або будь-яких інших подій такого масштабу стане те, що «біль буде розподілятися нерівномірно».

Як відзначають у GFN, досвід пандемії показав, що поміняти наші споживчі звички за короткі терміни можливо, а наступ Дня виснаження Землі - «безпрецедентна можливість поміркувати про майбутнє, якого ми хочемо». Але без системних змін в тому, як ми поводимося стосовно власної планети, буде, по суті, все безглуздо.

Робіть висновки, та не забувайте поділитися прочитаним зі своїми друзями!


Останні публікації

Підпишись на новинки