Екологія та навколишнє середовище

Новини, аналітика, статті, фото та відео

День виснаження Землі: 22 серпня 2020 року людство використало всі ресурси планети на цей рік

День виснаження Землі: 22 серпня 2020 року людство використало всі ресурси планети на цей рік

«День виснаження Землі» в цьому році настає сьогодні, 22 серпня. Пандемія коронавірусу допомогла відкласти цей день на кілька тижнів у порівнянні з минулим роком, проте експерти попереджають, що все це може виявитися безглуздим.

Організація Global Footprint Network (GFN) розраховує настання Дня виснаження Землі (Earth Overshoot Day) з кінця 1970 року по формулі: світова біомісткість / світовий екологічний слід × 365. Що це означає? Завтра кількість використаних людиною поновлюваних ресурсів перевищить ліміт, який планета здатна компенсувати за рік.

Ще у 1970 році здатність екосистем виробляти біологічні матеріали, використовувані людьми, та поглинати відходи, вироблені ними ж, була більш ніж достатня для задоволення річної потреби людства в ресурсах. Однак за минулі півстоліття ми поступово почали перевищувати ліміти планети. Сьогодні людство споживає приблизно на 60% більше, ніж Земля може призвести за рік. Отже, нам потрібна планета приблизно в 1,6 раза більшого розміру, щоб покрити потреби людства без нанесення їй непоправної шкоди.

Як неодноразово підкреслювали у GFN, якщо до 2030 року екологічний слід людства залишатиметься на тому ж рівні, що й сьогодні, то День виснаження Землі нам доведеться «відзначати» вже в кінці червня. Примітно, що в цьому році він наступив на три тижні пізніше, ніж у 2019-му - 29 липня - найраніший показник з коли-небудь зареєстрованих. І все «завдяки» пандемії коронавірусу та всесвітньому карантину.

День виснаження Землі: 22 серпня 2020 року людство використало всі ресурси планети на цей рік

Оголошений майже по всьому світу карантин дозволив скоротити викиди, вироблені транспортними засобами, в тому числі знизити попит на авіаперевезення. Згідно з підрахунками експертів GFN, у 2020 році викиди CO2 впали на 14,5% (близько 60% від загального екологічного сліду), вирубка лісу знизилася на 8,4%, а ось наш «продовольчий слід» залишився на колишньому рівні.

«Пандемія COVID-19 значно вплинула на продовольчу систему, але в цілому не ясно, чи змінила вона продовольчий слід. Ми припускаємо, що ні. Після закриття багатьох закладів (таких, як їдальні, школи, ресторани та бари), навіть жителі країн з високим рівнем доходу почали харчуватися вдома. Що стосується домашнього господарства та споживання, ймовірно, скоротився обсяг харчових відходів, оскільки харчування вдома зазвичай більш ефективно, люди можуть регулювати порції, а залишки можна зберігати та повторно використовувати. Однак пандемія виявила надзвичайну крихкість наших продовольчих систем. У країнах з високими доходами ланцюжок постачання не зміг відреагувати на закриття кордонів, що призвело до величезних економічних втрат», - йдеться у звіті.

За словами Матіса Вакернагеля, засновника та президента GFN, скорочення викидів в цьому році можна тільки вітати, однак це скоріше випадковість, зумовлена ​​обставинами. «Трагедія 2020 року в тому, що скорочення викидів вуглекислого газу не ґрунтується на поліпшенні інфраструктури. Нам необхідно переносити настання Дня виснаження Землі навмисно, а не в результаті катастрофи. Нічого не робити, застрягти будинку - це не та трансформація, яка нам потрібна. Вона недовговічна», - заявив він.

День виснаження Землі розраховується як глобально, так і для окремих країн. Швидше за всіх він настав для жителів Катару і Люксембургу - 11 і 16 лютого. Для США він припав на 14 березня - громадянам цієї держави необхідно близько п'яти планет. Більшість європейських країн - Великобританія, Німеччина, Франція, Італія, Португалія та Іспанія - перейшли цю межу в травні. Пізніше всіх це «свято» зустрічатимуть такі держави, як Куба, Нікарагуа, Ірак, Еквадор та Індонезія - 1-ше, 5-те, 7-ме, 14-те та 18 грудня відповідно. В Україні ми вичерпали всі надані планетою ресурси вже 24 липня.

День виснаження Землі: 22 серпня 2020 року людство використало всі ресурси планети на цей рік

Щоб досягти мети, поставленої у Паризькій кліматичній угоді та утримати зростання глобальної середньої температури на 1,5°C до кінця століття у порівнянні з доіндустріальним періодом, спад кривої викидів повинен зберігати нинішні темпи протягом десятиліття. Вакернагель підкреслює: головним «побічним ефектом» скорочення викидів через пандемію або будь-яких інших подій такого масштабу стане те, що «біль буде розподілятися нерівномірно».

Як відзначають у GFN, досвід пандемії показав, що поміняти наші споживчі звички за короткі терміни можливо, а наступ Дня виснаження Землі - «безпрецедентна можливість поміркувати про майбутнє, якого ми хочемо». Але без системних змін в тому, як ми поводимося стосовно власної планети, буде, по суті, все безглуздо.

Робіть висновки, та не забувайте поділитися прочитаним зі своїми друзями!


Новини партнерів


Останні публікації

Новини партнерів

Підпишись на новинки

 

Корисні речі

Завантаження...