Дослідники з Австралійського Університету Йорка створили новий модифікований сорт пшениці, який збільшує виробництво зерна на 12%. Зараз вчені вивчають можливості зробити їх відкриття доступним для фермерів та сільськогосподарської промисловості - це багато в чому допоможе впоратися з голодом в бідних країнах.
Їжа - це наше паливо. Всі люди, тварини та рослини на землі мають потребу в харчуванні, для того, щоб жити, рости та розмножуватися. А пшениця є однією з найбільш важливих продовольчих культур у світі, забезпечуючи 20% раціону людини. І в умовах постійно зростаючого світового попиту на продовольство, підвищення врожайності сільськогосподарських культур має вирішальне значення.
«Експерти пророкують, щоб задовольнити попит постійно зростаючого населення, нам необхідно збільшити світове виробництво продовольства до 2030 року на 50%. Але негативний вплив змін клімату на врожайність сільськогосподарських культур робить цю задачу дуже складної», заявив професор кафедри біології Центру нових сільськогосподарських продуктів при Університеті Йорка Саймон Маккуїн-Мейсон.
Виробники пшениці працюють над збільшенням урожайності для задоволення світового попиту, але після «зеленої революції» 1960-х років темпи зростання врожайності різко сповільнилися і зараз складають менше ніж 1% в рік. Більшість поліпшень вчені досягли внаслідок селекції сортів, які виробляють більшу кількість зерна. Але багато дослідників шукали можливість збільшити врожайність за рахунок виробництва рослин з зернами більшого розміру.
Дослідники з Університету Йорка розв'язали цю проблему шляхом прямої зміни продуктивності пшениці шляхом збільшення кількості білка, який контролює темпи росту рослин. Їх робота увінчалася успіхом - вони виростили зерна на 12% більшими, ніж у традиційного сорту. В ході польових експериментів, проведених співробітниками університету в Чілі, вони виявили, що завдяки цьому врожайність різко підвищилася.
«Спроби збільшити врожайність пшениці - це пошук компромісу між розміром зерна та кількістю зерна. Шляхом підвищення рівня білка під назвою expansin, який є основним чинником зростання рослин, ми модифікували рослини так, щоб все обмежилося збільшенням розміру пшеничного зерна і були в захваті від отриманих результатів», пояснив професор Маккуїн-Мейсон.
Партнери з досліджень в Університеті Austral de Chile провели польові експерименти, які продемонстрували ефективність рослин в сільськогосподарських умовах. Зараз команда шукає способи зробити їх дослідження доступними для фермерів і сільгосп промисловості та допомогти їм впровадити ці нові сільськогосподарські культури.
За матеріалами: University of York