Група міжнародних юристів розробили план щодо запровадження кримінальної відповідальності за злочини проти екосистем планети. Нове юридичне визначення «екоцид» вже отримало підтримку декількох європейських країн та малих острівних держав.
Проєкт з розробки юридичного визначення «екоцид» (від слів «екологія» та «геноцид»), організований фондом Stop Ecocide Foundation за підтримки шведських парламентаріїв, був запущений в листопаді цього року і приурочений до 75-ї річниці початку Нюрнберзького процесу над нацистськими злочинцями в 1945 році. «Екоцид» повинен стати в ряд з іншими міжнародними злочинами, такими як злочини проти людяності, воєнні злочини та геноцид. Цими злочинами буде займатися Міжнародний кримінальний суд (International Criminal Court, ICC) в Гаазі.
Групу міжнародних юристів очолили професор Філіп Сендс з Університетського коледжу Лондона та Флоренс Мумба, колишній суддя ICC. До складу юридичної групи з усього світу, що складається з 13 осіб, входить і Туілома Нерона Слейд з Самоа, яка також була суддею ICC. Експерти планують завершити свою роботу на початку наступного року.
«Настав час використовувати силу міжнародного кримінального права для захисту нашого довкілля. Я сподіваюся, що ця група зможе виробити практичне, ефективне та стійке визначення, яке могло б отримати підтримку та дозволить внесення поправок в статут ICC», заявив професор Філіп Сендс.
Президент Франції Еммануель Макрон гаряче підтримав цю ідею. До нього приєднався бельгійський уряд і кілька малих острівних держав, в тому числі Вануату в Тихому океані та Мальдіви в Індійському океані, які закликали до «серйозного розгляду» злочинів екоциду на щорічній асамблеї держав-учасників ICC в грудні минулого року.
Планується, що під визначенням «екоцид» буде матися на увазі масове та систематичне знищення екосистем: масштабна вирубка або випалювання лісів, ловля риби в промислових масштабах, розлив нафти та інше. Міжнародний кримінальний суд пообіцяв приділяти пріоритетну увагу злочинам, які призводять до «руйнування навколишнього середовища», «експлуатації природних ресурсів» та «незаконного відчуження» землі.
За матеріалами: The Guardian