Енергетика: сьогодення та майбутнє

Новини, аналітика, статті, фото та відео

MIT: через шість років «зелена» енергія стане не дорожче атомної

MIT: через шість років «зелена» енергія стане не дорожче атомної

Фахівці Массачусетського технологічного інституту проаналізували розвиток енергетики та спрогнозували, коли вітрові або сонячні станції зможуть стати такими ж економічно вигідними, як АЕС або ТЕС.

Хоча сонячна та вітрова енергія швидко стають конкурентами викопному паливу, вони все ще не можуть забезпечити потреби в електриці в режимі «24 на 7». Це не проблема, поки в тій же мережі працюють вугільні електростанції, що забруднюють атмосферу. Але з часом їх буде все менше і вже необхідно придумати нову систему для пікових навантажень.

Найбільш перспективною альтернативою вважається будівництво енергосховищ, здатних забезпечити потреби населення в години підвищеного навантаження, коли сонце перестає світити, а вітер — дути. Зараз «зелена» енергія вже дешевше традиційної, але в питанні її зберігання, ціна — найважливіший фактор. Фахівці з MIT вивчили питання стосовно того, наскільки дешевими повинні стати сховища енергії, щоб вся схема стала економічно вигідною в порівнянні з традиційними електростанціями.

Вчені сконцентрувалися на двох провідних джерелах відновлюваної енергії — сонце та вітер. Вони склали прогноз на 20 років вперед для чотирьох регіонів США з різною доступністю ресурсів: для штатів Айова, Аризона, Массачусетс та Техас.

Забезпечення мінімуму енергії за ціною, порівнянною з ціною атомної енергії, потребує зниження вартості акумуляторів нижче $20 за кіловат-годину, а щоб змагатися з газовими ТЕС, ціну треба знизити до $5 / кВт·год.

На базі сучасних технологій ці цілі здаються недосяжними. Є технології, здатні утримувати вартість нижче позначки в $20 / кВт·год — наприклад, гідросховища або стиснене повітря — але вони вимагають багато простору та специфічних географічних умов. Не зважаючи на швидке падіння цін, ведуча — літій-іонна технологія — подешевшала всього до рівня $200 / кВт·год. Альтернативні батареї (наприклад, проливні) могли б стати більш вигідною заміною, але такі системи зараз здебільшого експериментальні.

Але є й інший сценарій, який порахували в MIT: що якщо поновлювані джерела задовольнять не 100% наших потреб, а 95%? А для самих складних умов, як і раніше буде використовуватися атомна енергія? В такому випадку сонячна або вітрова станція плюс енергосхвища можуть зрівнятися по економічній вигоді з АЕС при ціні $150 за кіловат-годину. А рівня $100 / кВт·год можна вже буде досягти в середині наступного десятиліття, підкреслюють дослідники.

Нагадаємо, що вже зараз в США планують побудувати найбільше у світі сховище відновлюваної енергії, яке буде поєднувати в собі кілька технологій консервування енергії. А в Європі, компанія Siemens запустила першу станцію зберігання енергії в каменях, головним плюсом якої, є її неймовірно низька ціна.

На цьому поки все. Та не забувайте поділитися прочитаним зі своїми друзями!


Останні публікації

Підпишись на новинки