Енергетика: сьогодення та майбутнє

Новини, аналітика, статті, фото та відео

«Нову станцію геотермальної енергії можна побудувати в кожному дворі»

«Нову станцію геотермальної енергії можна побудувати в кожному дворі»

Канадська компанія Eavor Technologies будує першу у своєму роді систему геотермальної енергії Eavor-Loop - їй не потрібно ні фрекінг, ні вода, а при роботі вона не виділяє парникових газів. Проект реалізується в канадській провінції Альберта і вже названий революційним.

Eavor-Loop позиціонується як безпечна альтернатива іншим методам генерації енергії та одночасно як конкурент великим енергогенеруючим підприємствам. Вартість однієї установки складає всього $ 10 млн — за ці гроші, по суті, можна отримати персональну електростанцію та відмовитися від послуг зовнішніх постачальників енергії.

В установці немає експериментальних або проривних технологій — навпаки, вона цілком побудована на перевірених та безпечних рішеннях. Для початку створюються дві вертикальні шахти на відстані в 1,5 км один від одного, які під землею змикаються, утворюючи подобу літери «U». Свердловин може бути кілька, тоді вони розташовуються під землею паралельно, а на виходах об'єднуються в одну систему, яка працює як великий радіатор 2,5 км в поперечнику.

«Замкнута геотермальна система працює як радіатор та використовує традиційні компоненти нетрадиційним чином», пояснює Джон Редферн, президент Eavor Technologies.

«Наприклад, багато ми робимо навпаки. Зазвичай, коли бурять свердловину під колодязь, намагаються не потрапити в інший колодязь. У нашому випадку ми намагаємося перетнутися з іншим колодязем... Ми починаємо бурити в декількох кілометрах один від одного, заглиблюємося на кілька кілометрів, потім повертаємо убік і йдемо назустріч, поєднуючи одну шахту з іншою у вигляді величезної букви U, - розповів він. - Так виникає ефект радіатора».

Нову станцію геотермальної енергії можна побудувати в кожному дворі

Спеціальна рідина, чий склад запатентований та тримається в секреті, циркулює по свердловинам та переносить тепло з земних надр на поверхню. Основні процеси відбуваються під землею, а сам модуль генерації, розміром з сарайчик, можна розмістити на задньому дворі. При роботі такої електростанції не створюється викидів, земля не забруднюється шкідливими речовинами, це зовсім не схоже на гідророзрив пластів та інші «принади фрекінгу». Правда, про потужність установки виразної інформації поки немає — наскільки вона рентабельна? Який термін окупності вкладень?

Нова технологія — більш щадна до навколишнього середовища, і її можна застосовувати на 80% території світу, а не на 5%, як традиційні геотермальні технології. І через те, що вся система розташована під землею, її, на відміну від вітряка або сонячних панелей, можна розмістити практично де завгодно, хоч на задньому дворі будинку, стверджує Редферн.

Буріння свердловин для пробного проекту обіцяють завершити через тиждень, установка пропрацює до кінця року, щоб оцінити її ефективність. Канада — це не Ісландія, з її достатком гарячих джерел, плюс в Альберті зими суворіші, ніж на березі Атлантичного океану, що омивається Гольфстрімом. Але при подібній дешевизні та простоті проекту, стає рентабельною розробка і малих, слабких геотермальних ресурсів — для потреб приватних осіб. Після пілотного проекту компанія збирається побудувати десяток комерційних станцій в Канаді та по всьому світу.

 

 

Нагадаємо, що багато експертів вважають, що в майбутньому геотермальна енергетика може забезпечити до 1/6 від світового енергопостачання. Не в останню чергу через те, що, на відміну від сонячної або вітряної, геотермальна енергетика абсолютно не залежить від зміни дня та ночі або погодних умов і пори року та має цілий ряд інших переваг.

На цьому поки все. Та не забувайте поділитися прочитаним зі своїми друзями!


Останні публікації

Підпишись на новинки