Міжнародне енергетичне агентство (МЕА) випустило прогноз розвитку світової вітроенергетики до 2040 року Offshore Wind Outlook 2019. Він є частиною загальної доповіді про світову енергетику, яка буде опублікована 13 листопада.
Сьогодні морські вітряки виробляють менше одного відсотка всієї електроенергії. Але МЕА вважає, що в найближчі 20 років вітроенергетика буде рости в середньому на 13% в рік та до 2040 року досягне обсягу в $ 1 трлн, зрівнявшись з обсягом інвестицій в газову та вугільну енергетику за той же період. Прогрес технологій тут буде найбільш відчутний.
Потенціал морської вітроенергетики колосальний, він становить 420 000 ТВт·год на рік, що у 18 разів перевищує сьогоднішнє глобальне споживання електроенергії. На всіх ключових ринках — і в ЄС, і в США, і в Китаї — вітроенергетика може виробляти більше електроенергії, ніж там споживається. Експерти агентства відзначають, що одним з ключових чинників зростання вітряної енергетики стане збільшення потужності вітряків, терміну їх роботи та зниження витрат на їх установку на 40% до зазначеного терміну.
«В останні десять років дві галузі лідирували в розвитку технологій та зниженні витрат, що вже суттєво вплинуло на розташування сил світового енергетичного ринку — я говорю про революцію у видобутку сланцевої нафти та сонячні батареї, — заявив виконавчий директор МЕА Фатіх Бірол.- У прибережних вітряних установок є потенціал, щоб стати ще однією такою галуззю».
МЕА зазначає, що в найближчі 20 років обсяг інвестицій в вітряну енергетику збільшиться в 15 разів у порівнянні з нинішніми обсягами. Сукупна потужність таких установок до 2040 року, за розрахунками агентства, може в 11 разів перекрити попит на електрику в ЄС, в 9 разів — в Японії, в 4 рази — в Індії, у 2 рази — в США, а також на 30% забезпечити попит в Китаї.
У Європі, через 20 років, буде встановлено 130 ГВт морських вітряків проти нинішніх 20 ГВт. У Китаї зростання буде ще більш дивовижним — з 4 ГВт до 110 ГВт.
В ЄС найбільш перспективними країнами для вироблення вітряної енергії МЕА вважає Великобританію та Німеччину, які мають протяжні берегові лінії, високий рівень розвитку відповідних технологій та обладнання, а також інвестиційний потенціал. Також в число лідерів за потенціалом розвитку вітряної енергетики агентство включає Францію, Нідерланди, Бельгію та Данію.
Фахівці МЕА також відзначають, що крім європейських країн, інші країни також активно розвивають вітряну енергетику. Тільки у минулому році Китай ввів в роботу установки загальною потужністю 1,6 ГВт — більше ніж будь-яка інша країна у світі за цей період. Крім того, амбітні цілі щодо розвитку вітряної енергетики вже поставлені владою США, Канади, Японії, Індії та Південної Кореї.
«Оскільки зараз ми бачимо за цією галуззю все більше потенціалу, багато що залежить від урядів різних країн та бізнесу, наскільки вони готові вести роботу, щоб залишатися в руслі глобального переходу до чистої енергетики», - вважає Бірол.
Основними факторами зростання в МЕА вважають державну підтримку, зниження витрат і ряд нових розробок, включаючи плавучі платформи та більші турбіни. Додаткові заходи з боку урядів можуть прискорити розвиток галузі.
Раніше МЕА опублікувала прогноз, який пророкує бурхливий розвиток відновлюваної енергетики в період з 2019 по 2024 роки. За цей час потужності сонячної та вітряної енергії виростуть на 50%. Однак цього, на жаль, недостатньо для боротьби з кліматичною кризою.
За матеріалами: REVE