Всупереч своїй назві, сонячні батареї не запасають енергію, отриману від сонця. За допомогою фотоелектричної технології вони безпосередньо виробляють електрику. Нова технологія, запропонована дослідниками з Університету Х'юстона, вловлює тепло від сонця та зберігає його у вигляді теплової енергії.
Нова технологія дозволить розв'язати такі проблеми сонячної енергетики, як неможливість цілодобового використання прямої сонячної енергії, обмежені години сонячного світла, похмурі дні. Такий пристрій збору та зберігання в перспективі дозволить отримати джерело безперебійної енергії для роботи в режимі 24/7. Детальний опис технології опубліковано у виданні Joule.
Новий «гібрид» складається з «молекулярного сховища» та локалізованого матеріалу з фазовим переходом. Вони розділені аерогелем на основі діоксиду кремнію для підтримки необхідної різниці температур. Прилад дозволяє накопичувати як енергію в молекулярній формі, так і приховану теплоту (тепло, що виділяється або поглинається в процесі фазового переходу при постійній температурі).
Вчені добилися ефективності поглинання в межах 73-90%, в залежності від масштабів установки. До 80% енергії, яка зберігалася в пристрої в темний час доби, вдалося виділити назад, для світлого часу цей відсоток був ще вищим. За словами вчених, така ефективність пов'язана зі здатністю приладу поглинати весь спектр сонячного світла.
В якості «молекулярного сховища» використаний норборнадиен-квадріціклан — комбінація двох ізомерів поліциклічних вуглеводів, які переходять з однієї форми в другу при поглинанні сонячного світла. Ця речовина, за словами вчених, має високу питому енергію та добре виділяє тепло, до того ж здатна залишатися стабільною протягом тривалого періоду зберігання енергії.
Пристрій забезпечує підвищену ефективність декількома способами: сонячна енергія зберігається в молекулярній формі, а не у вигляді тепла, тому з часом не розсіюється. А оскільки накопичена енергія зберігається там же, де збирається, це позбавляє від втрат, пов'язаних з транспортуванням.
Особливо корисною здається властивість нового пристрою, яка дозволяє працювати з енергією в темний час доби, при слабкому або зовсім відсутньому сонячному випромінюванні. Отримана раніше енергія збирається норборнадиен-квадріцікланом, який переходить у форму з більш високою енергією. Це дає пристрою можливість виробляти теплову енергію вночі навіть ефективніше, ніж днем, відзначає автор статті доктор Т. Рендалл Лі.
За матеріалами: Naked Science