Космос і Всесвіт - дізнайтеся все!

Новини, аналітика, статті, фото та відео

На Марсі виявили підземні льодовики, які зможуть утворити на планеті глобальний океан

На Марсі виявили підземні льодовики, які зможуть утворити на планеті глобальний океан

Вчені вже давно спекулюють на тему наявності льодовиків не тільки на поверхні Марса (так званих полярних шапок), але й під нею. Дослідження, проведене фахівцями з університетів в Остіні та Аризоні, встановило, що під північною полярною крижаною шапкою на Марсі також знаходяться шари льоду, які можуть бути найбільшим резервуаром води на планеті.

Дослідження було проведено Стефано Нероцці, аспірантом Техаського університету в Остинському інституті геофізики (UTIG) та Джеком Холтом з Місячної та планетарної лабораторії Університету Аризони (LPL). У своєму дослідженні вчені використовували дані, зібрані приладом Shallow Radar (SHARAD), встановленим на борту марсіанського розвідувального супутника. Він використовує радіолокацію, щоб виявити структуру підземних шарів поверхні Марса на глибині до 2,4 км. Результати дослідження були опубліковані в Geophysical Research Letters.

Вчені виявили, що приблизно в 1,6 км під північним полюсом Марса, є кілька шарів піску та льоду. У деяких місцях ці шари на 90% складаються з води, вони вважаються залишками древніх полярних крижаних щитів. У разі танення саме вони створять глобальний океан з глибиною не менше 1,5 м. Як пояснив Нероцці, ця знахідка була досить дивною.

«Ми не очікували знайти тут стільки водяного льоду, — сказав він. - Це, ймовірно, робить його третім за величиною водосховищем на Марсі після полярних крижаних шапок».

По суті, підземні крижані запаси є «записами» про минулі зміни клімату. Їх аналіз може виявити деякі дуже цікаві речі про історію планети. Геометрія та склад цих шарів можуть допомогти вченим визначити, чи був марсіанський клімат коли-небудь сприятливим для життя.

Що стосується того, як вся ця вода потрапила туди, автори дослідження припускають, що льодовики утворилися в минулі періоди потепління та охолоджування на Марсі. Вчені вже давно знають, що на Марсі відбуваються льодовикові явища, викликані змінами орбіти та нахилу планети.

Протягом приблизно 50 тис. років Марс нахиляється до Сонця, а потім поступово повертається у вертикальне положення. Коли Марс розташований більш вертикально, екваторіальна область нагрівається, в той час як північна полярна область охолоджується, викликаючи просування крижаних шапок. Коли планета нахиляється до Сонця, полярний регіон нагрівається, в результаті чого крижані шапки тануть.

Саме в цей час залишки крижаних шапок покриваються піском, який історично захищав їх від впливу сонця та розсіювання в атмосферу.

На цьому поки все. Та не забувайте поділитися прочитаним зі своїми друзями!


Останні публікації

Підпишись на новинки