Космос і Всесвіт - дізнайтеся все!

Новини, аналітика, статті, фото та відео

Загадкові зелені плями в глибокому космосі сильно спантеличили астрофізиків

Загадкові зелені плями в глибокому космосі сильно спантеличили астрофізиків

Космічна лабораторія NASA NuSTAR, при вивченні наднової зірки в далекій галактиці NGC 6946, виявила щось незвичайне. Це був спалах рентгенівського випромінювання позамежної яскравості, який створив пляму зеленого кольору, зафіксовану приладами. І майже відразу зник, залишивши вчених гадати — що могло породити цей спалах?

Інструмент NuSTAR, призначений для спостереження за найновішими в рентгенівському діапазоні, відрізняється максимальною, серед аналогів, роздільною здатністю. Під час вибуху, яскравість наднової може затьмарювати світло галактик з мільярдів зірок, але проектувальники NuSTAR врахували цей фактор. Несподівано, ця властивість апарату знадобилася для іншої мети.

На 10-й день спостереження за NGC 6946, лабораторія зафіксувала в нижній частині галактики дивний зелений спалах. Його віднесли до ультраяскравих рентгенівських джерел, або ULX. Даний спалах отримав назву ULX-4 - оскільки за всю історію космічних спостережень цей феномен був зафіксовано лише четвертий раз.

За однією з версій, це момент загибелі маленької зірки в чорній дірі, коли матерії, що поглинається, виявляється так багато, що вона просто не поміщається поблизу горизонту подій і частина встигає вирватися назовні у вигляді енергетичного спалаху. За іншою версією, ULX-4 може бути нейтронною зіркою — ці космічні об'єкти настільки щільні, що, подібно до чорних дірок, мають власні акреційні диски.

Нагадаємо, що зовсім недавно, космічний телескоп «Габбл» передав найдивовижніші зображення планетарної туманності під назвою NGC 5307. Завдяки їм, вчені з NASA спробували дізнатися більше про те, що ж відбувається із зіркою після її загибелі. Планетарна туманність NGC 5307 знаходяться на одній стадій еволюції з нашим Сонцем, що дозволяє астрономам заглянути в майбутнє нашої Сонячної системи.

На цьому поки все. Та не забувайте поділитися прочитаним зі своїми друзями!


Останні публікації

Підпишись на новинки