Космолог Джеймс Піблс, який отримав в цьому році Нобелівську премію в галузі фізики за «внесок в розуміння еволюції Всесвіту», ненавидить термін «Теорія Великого вибуху». Однак продовжує ним користуватися.
Теорія Великого вибуху — найпереконливіше та популярне припущення про походження Всесвіту, але це зовсім не означає, що воно вірне. Джеймс Піблс, що розділив Нобелівку з фізики цього року з першовідкривачами екзопланет Мішелем Майором та Дідьє Кело, стає незадоволеним занудою, коли справа доходить до теорії раннього Всесвіту.
Він стверджує, що події, що передували та пішли слідом за «Великим вибухом», досі невідомі, і він був би дуже вдячний колегам, якби вони перестали називати їх цим словосполученням.
На проведеному на цьому тижні заході в посольстві Швеції у Вашингтоні, фізик-теоретик заявив: «Перше, що слід розуміти про мою область досліджень, що термін «Теорія Великого вибуху» недоречний. Він вказує на подію та позицію, які вводять в оману». Чітких доказів вибуху насправді немає.
При цьому у Нобелівського лауреата немає своєї, більш обґрунтованої теорії. Він не вважає, що замість Великого вибуху сталося щось інше, просто вважає, що заповнювати прогалини в знаннях термінами, які лише здаються фактами — погана стратегія. Це стосується всіх областей, в яких у нас просто не вистачає експериментальних даних, щоб вивести науковий висновок.
Правда в тому, сказав Піблс, що ніхто не знає, як виник Всесвіт. Теорія Великого вибуху просто найлогічніша. Але не маючи того, що можна було б спостерігати та аналізувати — крім космологічних привидів у вигляді стародавніх атомів — ми не можемо бути в ній впевнені.
«Це прекрасна теорія, — визнав він. - Багато хто думає, що вона така прекрасна, тому що правдива. Але доказів вкрай мало... Я давно здався, я використовую [термін] Великий вибух, але мені він не подобається».
За матеріалами: Хайтек+