Поки людство ще не створило надсвітловий гіпердвигун, що дозволяє долати міжпланетні відстані практично моментально. І для колонізації Марса доведеться використовувати щось інше. Розглядається навіть досить фантастична ідея — гібернація.
У Європейському космічному агентстві (ESA) заявили, що введення астронавтів в стан анабіозу дозволить здійснювати польоти до інших планет. Дослідники вже вивчили, як гібернація може вплинути на політ людей на Марс та прийшли до висновку, що «сплячка» астронавтів допоможе ще й сильно зменшити розміри космічного корабля.
Згадайте фільм «Чужий», де члени екіпажу навмисно занурювалися в сплячку, щоб перетнути великі дистанції та при цьому економити на ресурсах. Але поки вчені розглядають переваги використання глибокого сну для польотів до Червоної планети. За основу взяли схему польоту 6-ти астронавтів на Марс та назад, де тривалість місії складе 5 років.
Дослідники ESA вивчили те, як краще організувати сплячий режим для астронавтів, що робити в надзвичайних ситуаціях, як забезпечити безпеку людини та як сплячий режим вплине на психічний стан команди. У підсумку, вдалося представити перший начерк середовища проживання, а також створити план з формування режиму глибокого сну для польоту на Марс, який можна реалізувати протягом найближчих 20 років.
Кадр з фільму «Чужий»
Поки можна сказати, що гібернація дозволить зменшити розміри космічного корабля на третину, тому що можна буде прибрати додаткові приміщення, а також корисні ресурси, на зразок їжі та води. Спальними місцями послужать невеликі капсули, що нагадують стручки.
Для введення в анабіоз використовують спеціальні ліки, яке призведуть до гіпометаболічного заціпеніння. Перед цим астронавтам доведеться набрати масу, як це роблять тварини перед сплячкою. Капсули спеціально затемнять та знизять температуру, щоб охолодити екіпаж під час 180-денного польоту за маршрутом Земля-Марс.
Ключове завдання — зниження частоти серцевого ритму. Для людей, частота серцевих скорочень менше ніж 50 ударів у хвилину, кваліфікується як небезпечно-ненормальна. Хоча ведмеді можуть уповільнювати своє серце до 16-17 ударів у хвилину і роблять це без шкідливих для себе наслідків. А для глибокого сну потрібно знизити базову швидкість метаболізму людей на 75%.
За словами глави дослідницької групи Дженніфер Нго-Ан, уповільнювати метаболізм у людей, як це відбувається під час зимової сплячки у тварин, поки неможливо. Але дана ідея «насправді не така вже й божевільна».
Потім відбудеться 21-денний період відновлення. Але вважають, що анабіоз не призведе до втрати маси кісток або м'язів. Найбільшу небезпеку становить радіаційне опромінення. Але гібернація змусить команду багато часу проводити в капсулах, які можна обладнати додатковим шаром захисту.
Однак доведеться зробити космічний корабель максимально автономним, тому що команда спить і не зможе оперативно зреагувати на проблеми. Місія, за словами агентства, також повинна бути оснащена штучним інтелектом, для «виявлення несправностей, ізоляції та відновлення», щоб підтримувати мінімальний рівень продуктивності системи до тих пір, поки екіпаж не буде відновлений.
Вчені вважають, що сплячка виведе космічні дослідження на новий рівень, бо скоротить кількість негативного впливу перебування в замкнутому просторі на організм та психіку. Можливо все й вийде. Принаймні, в Голлівуді все це проходить на відмінно.
За матеріалами: Forbes