Південна Корея, NASA та Європейське космічне агентство (ESA) оголосили про створення космічної програми для документування якості повітря на планеті в безпрецедентних масштабах. Вперше вчені зможуть відстежувати забруднення повітря з космосу щогодини.
У лютому цього року на орбіту Землі був запущений перший південнокорейський геостаціонарний спектрометр для моніторингу навколишнього середовища (GEMS). Крім відстеження чистоти повітря, в його завдання входить моніторинг поверхні океану. NASA планує відправити майже ідентичний прилад на борту комерційного супутника зв'язку у 2022 році. За ними підуть два пристрої ESA, старт першого з яких призначений на 2023 рік.
Зібрані ними дані дозволять активізувати зусилля по боротьбі з розповсюдженням забруднювачів, в тому числі двоокису азоту, смогу, формальдегіду та аерозолів. Погодинні дані будуть краще фіксувати забруднення, які спливають епізодично, наприклад, рух у годину пік або включення електростанції для задоволення пікових потреб. Прилади, встановлені на супутниках, зможуть також фіксувати, чи було забруднення в межах певного регіону або ж воно поширилося з іншої країни.
«Сама захоплива частина - отримання даних про джерела забруднення в різний час доби. Ми зможемо отримати точні прогнози якості повітря та забруднень, знаючи про джерела і про те, як вони змінюються з плином часу», зазначив Баррі Лефер, керівник програми в NASA.
Старі космічні прилади дозволяли вимірювати забруднення повітря тільки раз на день. Це пов'язано з тим, що вони проходять над конкретною точкою Землі в один і той же час кожен день, оскільки обертаються на сонячно-синхронній орбіті. Нові пристрої обертаються навколо Землі на геостаціонарній орбіті, що дозволяє їм вести постійні спостереження в одній і тій же області.
З наступного року GEMS контролюватиме забруднення атмосфери над Азією. NASA зацікавлене у відстеженні забруднення від нафтових та газових родовищах, кораблів та бурових платформ, а також рух в години пік в Північній Америці. ESA працює над підвищенням точності своїх щоденних прогнозів якості повітря і буде орієнтуватися на Європу та Північну Африку.
За словами вчених, що беруть участь у проєкті, крім цих даних, буде зібрана додаткова інформація, пов'язана з проблемою якості повітря, яка впливає на здоров'я людини. А керівник дослідження ESA Бен Вейхельманн зазначив, що згідно з недавнім дослідженням, забруднення повітря в Європі знижує середню тривалість життя людини на цілих два роки.
За матеріалами: The Verge