Вивчивши дані, зібрані космічним телескопом Kepler, міжнародна група вчених виявила нову екзопланету з вельми привабливими характеристиками. Вона розташована в 300 світлових роках від нас, обертається в зоні населеності, а за розмірами та температурою дуже нагадує Землю.
Космічна обсерваторія Kepler пропрацювала на орбіті з 2009 по 2018 рік, виявивши кілька тисяч далеких екзопланет. Однак більшість з них набагато більші за Землю та знаходяться від своїх зірок на відстані, яка не може створити комфортні умови для потенційного життя. Однак аналіз зібраних Kepler даних триває, і нещодавно в них вдалося помітити екзопланету Kepler-1649c, яка раніше залишалася поза увагою.
Kepler шукав екзопланети, вимірюючи стрибання кривих блиску різних зірок. Однак такі коливання можуть викликати не тільки планети, що проходять між зіркою та телескопом, а й інші феномени, що дає хибні позитивні результати у 88% випадків. Уникнути цієї помилки дозволив алгоритм Robovetter, розроблений в NASA, який прочісує дані та вишукує серед позитивних результатів неправдиві.
Так була знайдена Kepler-1649c - кам'яниста планета всього в 1,06 разів більше за Землю та яка отримує від своєї зірки 75% світла, в порівнянні з нашою. Це означає, що температура у неї теж може бути близька до земної - хоча робити висновки поки рано, оскільки склад її атмосфери невідомий. Найважливіше те, що орбіта екзопланети знаходиться всередині зони населеності зірки Kepler-1649. Це означає, що на поверхні може існувати вода в рідкому стані.
За словами представників NASA, хоча деякі екзопланети, знайдені в зонах населеності, ближче до Землі й за відстанню, і по температурі, це перша, яка схожа на Землю за всіма параметрами. Однак, це не означає, що люди могли б там влаштуватися з комфортом. Зірка, навколо якої планета обертається всього за 19,5 днів, це червоний карлик. І в системі є ще як мінімум одна кам'яниста планета такого ж розміру, але її орбіта проходить майже вдвічі ближче до зірки.
Червоні карлики - зірки дуже неспокійні. Вони раз у раз вони викидають потужні потоки випромінювання та часток, які здатні знищити все живе на близькій планеті. З іншого боку, орбіта планети стабільна, так що у неї було довге життя, та й червоні карлики - найпоширеніший тип зірок в нашій галактиці.
Проте планета виглядає одним з найбільш відповідних кандидатів на населеність. Справді, багато з відомих екзопланет ще менше відрізняються від Землі розмірами, а інші за температурою. Однак поєднання того й іншого виявляється поки тільки у Kepler-1649c. Але, на жаль, похибка в розрахунках досить висока, щоб стверджувати про можливість існування там життя.
Доповідь опублікована в журналі The Astrophysical Journal Letters.