Дивовижні технології та винаходи

Новини, аналітика, статті, фото та відео

«Спочатку машина стане вашим начальником, а потім звільнить»

«Спочатку машина стане вашим начальником, а потім звільнить»

Заміна «офісного планктону» алгоритмом — лише один з варіантів автоматизації, но поки корпорації реалізують інший: штучний інтелект все частіше не заміщає людину, а вказує, як йому працювати ефективніше. Це все більше нагадує ожилу антиутопію.

Про можливості та обмеження автоматизації розмірковує New York Times. Щоб замінити людини роботом, часто необхідно переосмислити всю бізнес-модель. У цьому секрет успіху Uber, де більшість департаментів традиційної компанії замінюють алгоритми та мобільні додатки. Але сформовані великі корпорації частіше вибирають інший сценарій: ШІ — як наглядач.

Один з самих драконівських варіантів можна спостерігати в колл-центрі страхового гіганта MetLife. ШІ від стартапу Cogito коригує мову співробітника прямо під час розмови з клієнтом. Кажеш занадто швидко — на екрані з'явиться іконка спідометра. Голос «сонливий» - будильник. Недостатньо емпатії — сердечко.

Останній компонент деяким співробітникам ніяк не дається. Сердечка з'являються на екрані знову і знову, а по завершенні розмови Cogito відправляє довідку про недоліки начальству. Якщо додаток мінімізували — теж доповідає.

У MetLife продуктивність поки оцінюють боси-люди, але в інших компаніях і цю роботу можуть довірити ШІ. Наприклад, в Amazon хмарний інтелект не тільки оптимізував роботу складів, роздаючи вказівки службовцям, але й звільняв найменш ефективних.

Зараз, вважає NYT, небезпека заміни на штучний інтелект більше загрожує керівникам, ніж пересічним співробітникам. По-перше, досить замінити одну позицію, щоб оптимізувати роботу всіх підлеглих. По-друге, це заощадить грошей більше і відбувається набагато швидше, ніж переосмислення всього виробничого процесу.

Інакше кажучи, сучасні корпоративні рішення зовсім не створюють нові робочі місця, що потребують іншої кваліфікації та обіцяють цікавіші завдання. Вони просто стежать, щоб завдання вирішувалися ефективніше.

У MetLife кажуть, що після впровадження ШІ-помічників задоволених роботою колл-центру клієнтів стало на 13% більше.

Таких наглядачів стає все більше. Наприклад, стартап Percolata пропонує ШІ для оцінки «істинної продуктивності» співробітників мережевих магазинів. Це рішення використовують в магазинах одягу Uniqlo та мережі продуктових супермаркетів 7-Eleven.

Те, що для впровадження ШІ не треба перебудовувати корпоративні процеси — запорука швидкого впровадження таких рішень, а також передумова до зловживань. Експрес-опитування NYT в колл-центрі MetLife показав, що настирливий алгоритм в кутку екрана більшість вважають лише скромним доповненням до звичайної рутини. Однак якщо алгоритми-наглядачі будуть використовувати повсюдно, то повстання в епоху роботизації почнуть зовсім не роботи, вказує автор публікації Кевін Руз.

Спочатку машина стане вашим начальником, а потім звільнить

Робіть висновки, та не забувайте поділитися прочитаним зі своїми друзями!


Останні публікації

Підпишись на новинки