Енергетичний сектор постійно розширюється, але багато з найбільш важливих змін відбуваються за лаштунками та в галузях, які не орієнтовані на кінцевого споживача, а мають виключно технічний характер.
У нещодавній доповіді дослідницької компанії Cleantech Group, автори виділили три найбільш важливих з них: водень, технологія інтелектуальних мереж та енергоефективність будівель. Ці галузі промисловості навряд чи цікавлять звичайного обивателя, але вони можуть зацікавити стартапи, які швидко трансформують енергетичний сектор.
Журналісти Business Insider поговорили з Луїсом Брасінгтоном, одним з аналітиків компанії Cleantech Group. Він пояснив, що це за галузі та наскільки вони важливі в найближчому десятилітті.
Водень
Потяг на водневому паливі в Німеччині
Водень — найпоширеніший елемент у Всесвіті — і важливий компонент промислових процесів, від виробництва аміаку до сталі. За оцінкою Cleantech Group, галузь коштує 145 мільярдів доларів і рентабельність зростає зі швидкістю 25% на рік.
Проблема в тому, що, за даними Міжнародного енергетичного агентства (IEA), зараз майже весь водень виробляється з використанням викопного палива — метану, природного газу або вугілля. В результаті воднева промисловість відповідальна за викиди близько 830 мільйонів тонн вуглекислого газу щороку — або приблизно стільки ж, скільки виробляє Великобританія та Індонезія разом узяті, стверджують в IEA.
На щастя, є можливість отримувати водень без забруднень. Електроліз дозволяє розщеплювати молекули води на водень та кисень, а якщо електрика для цього процесу надходить з поновлюваних джерел, то в підсумку вийде «зелений» водень.
Ця технологія стане чудовою можливістю скоротити викиди та підвищити цінність «чистої» енергії, яка в іншому випадку, була б витрачена даремно. Не кажучи вже про використання водню як альтернативне паливо для автомобілів та потягів. Крім того, водневі паливні елементи можуть також використовуватися для електрифікації та обігріву будинків, каже Брасінгтон, хоча, на жаль, ця технологія ще не отримала суттєвої підтримки.
Адже при спалюванні або використанні в паливному елементі, водень виробляє дуже багато енергії, а побічним продуктом є тільки вода. Це робить його відмінним кандидатом на паливо з нульовим рівнем викидів, хоча поки існують певні труднощі, пов'язані зі зберіганням та транспортуванням.
Технологія інтелектуальних мереж
Сонячна станція Gannawarra Solar Farm в Австралії
Інтелектуальні мережі — програмне забезпечення для управління потоком відновлюваної енергії та електромобілями. Слід усвідомити, сказав Брасінгтон, що розумні мережі — не одна технологія, а кілька, в основному цифрових інструментів, які використовують дані, щоб зробити електричну мережу більш автоматизованою та прогнозованою, а це дозволить значно економити на комунальних послугах.
Як приклад він наводить систему управління розподіленої енергією (DER). Фактично, так називають всі пристрої, які допомагають запасати енергію — домашні чи промислові акумулятори, сонячні панелі на даху та навіть холодильники. З кожним днем їх стає все більше, але головна проблема — в інтеграції цих систем та в оптимізації їх роботи.
«Коли ми говоримо про управління DER, ми говоримо про те, наскільки добре програмне забезпечення може керувати пристроями, які беруть участь в енергосистемі, — сказав Брасінгтон. - Це добре, що в житлових будинках є безліч сонячних батарей та акумуляторів, але якщо ви не зможете ефективно інтегрувати їх в широкі мережеві системи, буде неможливо домогтися повної ефективності цих систем».
Управління DER буде безпрограшним для комунального сектора. Теоретично, кінцевий споживач отримає компенсацію за відправлення надлишку енергії назад в мережу, в той час як у комунального підприємства буде більше джерел енергії для використання.
Як приклад Брасінгтон наводить енергетичну мережу Австралії. Країна отримує більшу частину свого електрики від сонячних батарей, а це доволі сильні коливання в генерації енергії. «Якщо ви можете ефективно управляти акумульованої енергією та іншими ресурсами DER, ви можете розподілити навантаження, використовувати її більш ефективно в той час, коли у вас виникають коливання».
Крім того, перевага таких технологій в тому, що вони не вимагають прокладки дорогої інфраструктури. Фактично, всі ці рішення — цифрові програми та апаратура, яку можуть розробити стартапи. «Тепер ви бачите, як новітнє програмне забезпечення може ефективно поєднувати різні ресурси DER в єдину платформу», - сказав Брасінгтон.
Енергоефективність будівель
Норвезький офісний центр виробляє вдвічі більше енергії, ніж споживає
Згідно з даними IEA, на частку будівель припадає 28% пов'язаних з енергетикою викидів вуглекислого газу. У цій області, на думку Брасінгтона, необхідно «посилення тиску з боку регулюючих органів, який змусить власників та операторів переосмислити способи управління енергоспоживанням». У підсумку це буде вигідно і їм самим.
Марна трата енергії — це марна трата грошей. На щастя, на ринку з'являються необхідні інструменти, які допомагають перетворити будь-який будинок або квартиру в енергоефективну. Це розумні термостати, енергоощадні лампи, датчики руху та навіть штучний інтелект.
І вже зараз існує безліч стартапів, що пропонують свої послугу з підвищення енергоефективності будівель. Компанії збирають величезні обсяги даних про те, як споживачі витрачають електроенергію, використовуючи ці дані для розробки та впровадження більш спеціалізованих продуктів або послуг. І в більшості випадків вони не вимагає передоплати або яких-небудь серйозних капіталовкладень — зекономлена енергія з лишком покриває витрати на обслуговування.