Американські хіміки розробили пластик, який здатний дуже швидко розкладається під впливом сонячного світла та який допоможе розв'язати проблему накопичення пластикового сміття у Світовому океані. Новий полімерний матеріал зберігає міцності під водою, але швидко розкладається під дією ультрафіолету на її поверхні.
За даними дослідників, комерційний риболовецький промисел є джерелом майже половини всіх пластикових відходів, які потрапляють в океан - рибальські сітки, мотузки та ін. Зараз на світовому ринку представлено три види полімерів, з яких виготовляються рибальське спорядження для промислового вилову риби: ізотактичний поліпропілен, поліетилен високої щільності та нейлон-6-6. Але жоден з цих матеріалів не має здатності розкладатися у навколишньому середовищі.
Вчені з Корнелльського університету синтезували полімер, який розкладається без викидів шкідливих речовин - під дією ультрафіолетового випромінювання. Новий вид називається ізотактичним поліпропіленоксідом або iPPO. На його розробку дослідницька група витратила 15 років. Хоча найперше відкриття iPPO було скоєно в 1949 році, механічна міцність та фотодеградація цього матеріалу були невідомі до сьогоднішнього дня.
«Ми створили новий пластик, який володіє достатньою механічною міцністю для створення рибальського спорядження. Загубившись в океані та виринувши на поверхню, матеріал дуже швидко розкладається на сонці. Цей матеріал допоможе розв'язати проблему накопичення пластику в навколишньому середовищу», стверджує провідний автор дослідження Брюс Липинський.
Хоча iPPO стабільний при звичайному використанні, він в кінцевому підсумку руйнується під впливом ультрафіолету. Швидкість деградації залежить від інтенсивності світла, але в лабораторних умовах довжини полімерних ланцюгів матеріалу зменшувалися до чверті їх первісної довжини після 30 днів впливу. Розробка опублікована в журналі Journal of the American Chemical Society.
За матеріалами: Phys.org