Місто із зелені замість зелені у місті
Все більше й більше архітекторів, в тому числі такі відомі імена, як Томас Хізервік, Кенго Кума, лауреат Прітцкерівської премії Жан Нувель та фірма MVRDV, розробляють проекти, які могли б осоромити знамениті висячі сади Вавилона.
Висотні башти перевтілюються в вертикальні ліси, а тим часом деякі пророки придумують майбутні міста, де практично всі будівлі будуть покриті рослинами: деревами, квітами та іншої флорою.
Все це є продовженням багаторічної тенденції по просуванню екологічно стійкої та соціально відповідальної архітектури: руху, який стає все більш актуальним у зв'язку зі зміною клімату та вибуховим зростанням населення.
Архітектори та розробники все частіше використовують переваги використання великих рослин на будівлях, починаючи від енергоощадної теплоізоляції та затінення від сонця і закінчуючи зменшенням забруднення повітря, підвищенням біологічного різноманіття міст та підвищенням якості життя.
Дерева та інші зелені насадження витіснялися з міст на протязі десятиліть і це призвело до значних екологічних наслідків: від погіршення якості повітря до екстремальних міських термічних островів. Разом із зеленню губився і громадський простір.
Один з найбільш відомих проектів, що переломив цю тенденцію - Parkroyal on Pickering - готельно-офісний комплекс в Сінгапурі, який побудований на палях з пишними садами навколо. Його придумало місцеве бюро WOHA. Однак найбільш помітною рисою проекту є серія величезних, звивистих і дуже зелених садових терас між блоками готельних номерів.
Готельно-офісний комплекс в Сінгапурі Parkroyal on Pickering
Готельно-офісний комплекс в Сінгапурі Parkroyal on Pickering
Зовсім іншого підходу дотримувалася та ж фірма на сусідньому Oasia Hotel Downtown: 30-поверховій вежі змішаного призначення, обгорнутої в решітку з червоної сітки, в якій розміщені 21 вид тропічної виноградної лози. Так виникла, як висловилася WOHA, «перфорована», прониклива зелена вежа. Тут є сади просто неба на декількох рівнях, які служать спільними приміщеннями, забезпечують перехресну вентиляцію і покращують освітлення та огляд.
Oasia Hotel Downtown
Ці рішення сприяють «біофільному ефекту, який через зелене середовище дії на нашу психіку та загальне самопочуття», - так співзасновник WOHA Річард Хасселя пояснював принципи проектування таких об'єктів.
Oasia Hotel Downtown
Не дивно, що так багато нових будівель, покритих рослинністю, з'являється в місцях з теплим, часто тропічним кліматом, особливо в Азії, де стрімкий розвиток мегаполісів часто стирає більшість слідів дикої природи.
Інший азіатський архітектор Ва Тронг Нгья з В'єтнаму, відомий своїм інноваційним та захопливим використанням традиційного бамбука, зазвичай включає у свої проекти рясну рослинність. Його найбільш разючі проекти включають готель Atlas в Хойане та довколишній курорт Нама-Вавилон, а також будується університет FPT в місті Хошимін.
Готель Atlas в Хойане
Його новий кампус був задуманий як злегка хвилясті, густо порослі лісом пагорби, що лежать навколо центрального внутрішнього двору-саду, з деревами та рослинами, що забезпечують майже суцільний навіс, який простягається через дахи будівель і балкони.
Готель Atlas в Хойане
У Шанхаї британський дизайнер Томас Хезервік використовував аналогічні рішення у своєму проекті «1000 дерев», який зараз будується на набережній поруч з міським районом мистецтв. Великий 30-гектарний комплекс житлових будинків, магазинів, офісів та шкіл має форму двох покритих деревами гір. Похилі бетонні конструкції підтримуються кількома сотнями колон та несуть цілі плантації дерев і кущів.
Проект «1000 дерев» Томаса Хезервіка
Все частіше архітектори усвідомлюють, що рослинність може надавати серйозний візуальний вплив, навіть якщо не брати до уваги екологічних факторів. Це, безумовно, справедливо стосовно більшості пропозицій, висунутих бельгійським архітектором Венсаном Каллебо: самопроголошеним «архібіотектором», чий сміливий футуристичний дизайн містить пропозицію 132-поверхової міської ферми в формі бабки для Нью-Йорка.
У Тайбеї Каллебо проектував житловий комплекс Тао Чжу Інь Юань, який скоро буде будуватися. Цей проект натхненний структурою ДНК з подвійною спіраллю. Пара крил, що містять 42 квартири, закручені навколо центрального циліндра, покращуючи освітлення та огляд, несучи відкриті балкони, на яких будуть каскадами розміщені дерева, чагарник і квіти - всього близько 20 000 одиниць.
Житловий комплекс «Тао Чжу Інь Юань» Венсана Каллебо
«Це прототип зеленої будівлі, що поглинає вуглець та може боротися з глобальним потеплінням, — пояснює Каллебо. - На балконах є місце для овочів і навіть для лікарських рослин для жителів».
А для Жана Нувеля дерева та рослини — це, крім іншого, спосіб зламати, дематеріалізувати традиційно строгі форми сучасної архітектури, і багато з його останніх будівель має в себе складну рослинність.
Французький архітектор працює протягом багатьох років з піонером-ботаніком Патріком Бланом і його співпраця включає багатоквартирні будинки One Central Park в Сіднеї та вежі Le Nouvel KLCC в Куала-Лумпурі, пару кондомініумів, покритих дивовижними вертикальними садами, що складаються майже з 250 різних рослин.
Вежі «Le Nouvel KLCC» в Куала-Лумпурі
Жан Нувель використовує спеціальні навісні системи для рослинних стін та для інтеграції рослинності в самі будівлі. Він стверджує, що для нього рослини — це архітектурний матеріал: «Я ніколи не вважав, що пейзаж — сам по собі, а будівля само по собі. Все це частини однієї цілісної концепції».
Серед майбутніх проектів Нувеля - 22-поверхова житлова вежа, яку планується відкрити в наступному році в рамках проекту реконструкції Cidade Matarazzo в центрі міста Сан-Паулу.
Будівля, задумане як нова ікона міста, має характерний асиметричний фасад із шаруватих ґратчастих панелей, крізь які буде виступати безліч дерев та рослин: як ніби сусідні сади та парк вдерлися до будівлі. Такий ефект, придуманий Нувелем, який він схарактеризував як проект «висячих садів Сан-Паулу з пишною зеленню та неймовірно приголомшливими видами».
Ідея створення пишного міського оазису визначає також проект відомої голландської фірми MVRDV. Вона зараз реконструює в Амстердамі багатофункціональний комплекс з трьох зубчастих піків різної висоти. Невибагливі скляні стіни поступаються місцем зовні хаотично складеним кам'яним острівцям, засадженим терасами та садами. Їх створенням займається відомий садовий дизайнер Піт Удольф.
Не менш дивовижним обіцяє бути готель, задуманий японським архітектором Кенго Кумою для ділянки на лівому березі Парижа. Із зовнішнього боку перетинаються дерев'яні та металеві панелі створюючи ефект пікселізації, а проміжки між ними має заповнити рослинність.
Проект еко-готелю в Парижі
Сад у внутрішньому дворі буде розташований в задній частині U-образної будівлі де на нього відкриється вид з приватних балконів з безліччю власних рослин та дерев. Фірма барвисто схарактеризувала проект як «зелені легені для міста».
Не можна не згадати й італійського архітектора Стефано Боері, автора «Вертикального лісу». Боері вперше реалізував своє бачення парою висотних будівель в Мілані, завершених у 2014 році. З масивом з 700 дерев та 20 000 дрібних рослин, його вежі служать моделлю, яку Боері адаптує для проектів в ряді інших міст та на яку спираються інші архітектори.
«Вертикальний ліс» Стефано Боері
Боері навіть розробив генеральний план для нового міста з населенням 30 000 чоловік та повністю покритого рослинністю: це «Лісове місто Лючжоу», який, якщо все зійдеться, зведуть на півдні Китаю.
За словами Стефано Боері, в місті буде близько 40 000 дерев та майже один мільйон невеликих рослин, чия роль буде включати поглинання майже 10 000 тонн CO2 і 57 тонн небезпечних речовин на рік при одночасному виробництві близько 900 тонн кисню.
Чи зможе проект в Лючжоу стати, як мріє його автор, зразком для стійких міст майбутнього? Поки невідомо. Але візуалізація вражає уяву.
Ми сподіваємося, що повернення природного середовища в міста стане одним з найпотужніших містобудівних трендів в XXI столітті. Навіть не виключена ситуація, що рано чи пізно, штучні архітектурні конструкції будуть повністю приховані природною зеленню, що, звичайно, кардинально змінить теперішні міста.