У Норвегії побудують екорайон посеред озера
На озері Store Lungegårdsvann в норвезькому місті Берген побудують ряд штучних островів, які будуть з'єднані з берегом широкими дощатими доріжками. На островах розташується енергонезалежний житловий район на півтори тисячі будинків та культурний центр. Проект екорайону під назвою Trenezia був розроблений лондонській архітектурною студією Waugh Thistleton.
Trenezia з'єднає два береги озера — екорайон зв'яже стару частину Бергена з міським центром мистецтв, на якому планують облаштувати міський пляж. А вздовж екорайону побудують зони відпочинку, які будуть плавати на воді, в тому числі басейн, місце для проведення громадських заходів та причали для човнів.
Для утримання достатньої кількості сонячного світла восени та взимку, між блоками будинків прокладуть своєрідний «сонячний коридор», призначений для посилення природного освітлення в будинках. Висота будівель спроектована так, щоб максимально зменшити кількість створюваної ними тіні.
У невеликих будинках будуть проживати сім'ї, а в багатоповерхових — молоді пари, студенти та інше населення, яким не потрібен просторий сімейний будинок. При цьому, в залежності від типу житла, буде відрізнятися і його оформлення, щоб показати індивідуальність мешканців кожного будинку.
Між багатоповерхівками, буде розташований будинок для людей похилого віку та дитячі ясла, також облаштують громадські зони, щоб стимулювати спілкування між різними групами людей. А невеликі будівлі будуть оточені внутрішніми двориками. Біля кожного будинку будуть облаштовані ігрові майданчики та зони для відпочинку з зеленими насадженнями. Пересуватися по району можна буде по містках та доріжках, з яких буде відкриватися вид на озеро та гори.
За словами архітекторів, всі інфраструктурні об'єкти острова будуть екологічними, з низьким споживанням енергії, води та мінімальним утворенням відходів. Всі будівлі будуть виконані з дерева. Передбачається, що з часом там будуть встановлені теплові колектори та біогазові установки.
«По-перше, потреба в електриці в екорайоні буде мінімальною за рахунок енергоефективного планування та технології економії струму та води. По-друге, в екорайоні буде вироблятися значно більше екологічно чистої енергії, ніж споживається, що зможе компенсувати вуглецеві викиди в атмосферу», пояснили в студії Waugh Thistleton.
Як будівництво повноцінного житлового району позначиться на екосистемі самого озера, архітектори не уточнюють.