Зміна клімату збільшила рівень турбулентності на авіарейсах
Зміна клімату впливає на рівень турбулентності, якому піддаються літаки, що виконують авіарейси. До такого висновку прийшли метеорологи з Університету Редінга, аналізуючи повітряні потоки над Атлантичним океаном.
Однією з основних причин турбулентності ясного неба є зрушення в напрямку вітру. Він виникає, коли вітер різко змінює швидкість або свій напрямок в залежності від висоти. При цьому така зміна абсолютно не видна для пілотів.
Метеорологи вивчили територію Північної Атлантики, яку щодня перетинають понад 3 тис. рейсів. Під час руху літаки піддаються впливу полярного вітру протягом усього польоту, особливо в зимові періоди.
Дослідження турбулентності фокусується на головному факторі струменевих повітряних течій в середніх широтах: різниці температур між екватором та Північним полюсом. В цілому, чим більша різниця в температурі, тим сильніше струменевий потік, який дує із заходу на схід через Північну Атлантику. За останні 40 років швидкість потоку полярного вітру збільшилася на 15%.
У нижній стратосфері, над полюсом температура знижується, реагуючи на зміну клімату в Арктиці, що призводить до уповільнення вітру, тоді як у верхніх шарах атмосфери він збільшується.
Досить різка зміна цих зон створює наскрізні тунелі для вітру, які можуть проходити від верхніх шарів атмосфери до нижніх та назад. Це явище пов'язане з перепадом температур, і в майбутньому воно буде тільки збільшуватися, вважають вчені.
Нагадаємо, що у XX столітті температурні зміни клімату, вперше в історії спостережень, охопили 98% території Землі, тоді як в останні 2 тис. років цикли потеплінь та похолодань охоплювали тільки окремі регіони. Про це йдеться в дослідженні міжнародної команди кліматологів.