Міжнародний марш за клімат. Чому по всьому світу влаштовують екологічні протести
20 вересня 2019 року в усьому світі (понад 160 країн), пройшли протестні акції на захист клімату. В деяких країнах вони зібрали сотні тисяч людей, в інших, учасники обійшлися поодинокими пікетами. Ми розповімо про історію появи цього руху і те, як протести зараз пов'язані з самітом ООН зі змінами клімату в Нью-Йорку.
У серпні 2018 року, 15-річна школярка Грета Тунберг вирішила пропустити уроки, вийшовши замість них до будівлі шведського парламенту з вимогою посилити боротьбу з глобальним потеплінням. «Ми, діти, часто не слухаємо, що нам велять робити дорослі. Ми чинимо як дорослі. І якщо вам наплювати на моє майбутнє, то наплювати й мені. Мене звуть Грета, я вчуся в дев'ятому класі. І я відмовляюся ходити в школу до парламентських виборів в країні», - говорилося на листівках дівчинки, яка стояла в центрі Стокгольма.
Грета Тунберг
Через рік, в протестах молодіжного руху «П'ятниці заради майбутнього» (Fridays For Future), вже взяли участь мільйони людей по всьому світу, а Тунберг стала одним з головних екологічних активістів у всьому світі.
За чотири роки до цього, у віці 11 років, Грета впала в депресію, перестала їсти та навіть розмовляти. За два місяці схудла на 10 кг. Пізніше їй був поставлений діагноз — синдром Аспергера, обсесивно-компульсивний розлад та селективний мутизм. Зараз Грета вважає, що виборчий мутизм підштовхнув її почати свою екологічну діяльність, адже він дозволяє дівчинці висловлюватися так, як вона дійсно хоче, «коли вона вважає, що це вкрай необхідно, і зараз — один з таких моментів». Синдром Аспергера активістка вважає для себе «даром», який визначає її бачення світу. Батьки Грети пов'язують з цим синдромом її принциповість та категоричність.
Синдром Аспергера — загальне порушення психічного розвитку, що характеризується серйозними труднощами в соціальній взаємодії, а також обмеженим, стереотипним, повторюваним репертуаром інтересів та занять. Від дитячого аутизму відрізняється насамперед тим, що мовні та когнітивні здібності в цілому залишаються збереженими. Синдром часто характеризується також вираженою незграбністю.
Селективний мутизм — постійна нездатність розмовляти в особливих соціальних ситуаціях, коли від індивіда очікується, що він повинен говорити. Попри нездатність розмовляти в специфічних соціальних ситуаціях, в інших ситуаціях індивід здатний говорити. Найчастіше цей розлад вперше проявляється в ранньому дитинстві (зазвичай до п'яти років).
У травні 2019 року Тунберг стала обличчям обкладинки журналу Time, журналісти якого назвали її «лідером наступного покоління». Соціологи навіть створили термін «ефект Грети Тунберг», який вказує на збільшення інформованості людей про кліматичну кризу. І, найголовніше, на нерозуміння молодих людей, які залишають Землю в такому стані для наступних поколінь, пов'язане з діями уряду.
Обкладинка журналу Time з Гретою Тунберг
Весь останній рік Грета Тунберг називає сучасні дії влади практично всіх держав «злочином проти людства» та закликає притягати чиновників до відповідальності за їх небажання реагувати на кліматичну кризу.
Грета надихнула мільйони школярів виходити на вулиці п'ятницями, пропускаючи уроки та проводячи гігантські екологічні мітинги. На акцію 20 вересня в Нью-Йорку, Грета припливла на парусній яхті, оскільки відмовилася від авіаперельотів для зниження свого екологічного сліду.
Зараз Грета Тунберг є одним з номінантів на Нобелівську премію миру цього року.
Основні гасла Грети Тунберг:
- Криза, викликана глобальним потеплінням, буде настільки серйозна, що призведе до кінця сучасної цивілізації. Вже зараз людство постало перед екзистенційною кризою та не розуміє, що робити далі.
- Грета Тунберг звинувачує старші покоління в тому, що ті крадуть майбутнє у молоді через свою лінь та інертність у розв'язанні екологічних проблем. «Ви брехали нам, кажучи, що все буде добре. Ви говорили, що майбутнє — це те, чого потрібно з нетерпінням чекати. І що ж ви запропонували нам?»- говорила Тунберг на своєму виступі в парламенті Лондона.
- Ситуація настільки запущена, що діяти необхідно негайно. Грета посилається на дослідження екологів, згідно з якими, навіть якщо прямо зараз людство припинить викидати парникові гази, ефект останніх 50 років все одно буде помітний на всіх екосистемах Землі у наступні 300 років.
Акції 20 вересня
Наймасовіші акції протесту пройшли в Нью-Йорку, де сьогодні, 23 вересня 2019 року, розпочався саміт ООН зі зміни клімату. Влада міста дозволила 1,1 млн школярам офіційно не йти на заняття 20 вересня, а вийти на акції протесту. Очолила колону Грета Тунберг, яка повела молодих людей до будівлі ООН.
Проведення саміту ООН в Нью-Йорку — річ символічна, оскільки президент США Дональд Трамп вивів країну з Паризької кліматичної угоди та відмовився продовжити процес її ратифікації. Сам Трамп вважає глобальне потепління «міфом та байкою для викачування грошей». При цьому США є одним з найбільших виробників парникових газів на Землі.
Incredible pictures as Australia’s gathering for the #climatestrike
— Greta Thunberg (@GretaThunberg) September 20, 2019
This is the huge crowd building up in Sydney.
Australia is setting the standard!
Its bedtime in New York...so please share as many pictures as you can as the strikes move across Asia to Europe and Africa! pic.twitter.com/7eAPUQPq5C
Масові екологічні акції також пройшли й по всьому світу. Наприклад, в Австралії, за даними організаторів, в акції School Strike 4 Climate взяли участь 300 тис. чоловік.
“The largest demonstration in Australian history...”#ClimateStrike pic.twitter.com/Lzgk67r2O1
— Alex Steffen (@AlexSteffen) September 20, 2019
У Німеччині, яка вважається однією з найбільш активних країн в області екологічних акцій, в п'ятницю взяли участь у протестах майже 1,4 млн осіб, з яких в Берліні — понад 200 тис. У Німеччині навіть з'явився радикальний напрямок руху Fridays For Future. 22 червня 2019 року біля 20 тис. радикальних активістів взяли участь в атаці на вугільний кар'єр Гарцвайлер в землі Північний Рейн-Вестфалія на заході Німеччини, в ході якої вони поранили вісім поліціянтів, які прибули на захист кар'єра, а також заблокували на дві доби рух поїздів між цим вугільним кар'єром та вугільною електростанцією, що забезпечує електрикою всю Північну Рейн-Вестфалії. У своїй заяві, Зелені назвали свої дії «громадянською непокорою як законною формою протесту». За їх словами, такі дії необхідні для захисту майбутнього.
An estimated 100,000 students in Berlin showed up for our planet and our future today. #ClimateStrike pic.twitter.com/Ub5T6NOEp9
— Ryan Knight 🗽 (@ProudResister) September 20, 2019
В Україні на Міжнародний марш за клімат вийшли понад 2000 учасників. Активісти зібралися в центрі столиці, щоб висловити свою позицію щодо забруднення довкілля та викидів парникових газів, які пов’язані зі змінами клімату.
З гаслами «Один градус змінює все», «Зміни систему, а не клімат», «В нас немає запасної планети» та плакатами на підтримку захисту клімату учасники пройшли від Михайлівського собору до Європейської площі, звідти – до Кабінету міністрів і завершили ходу біля Офісу президента.
Міжнародний марш за клімат. Напис на плакаті учасниці Маршу в центрі: «Немає запасної планети». Київ, 20 вересня 2019 року
Міжнародний марш за клімат. Київ, 20 вересня 2019 року
Міжнародний марш за клімат. Учасниця маршу з плакатом «За ВДЕ» (відновлювані джерела енергії). Київ, 20 вересня 2019 року
Узгоджені акції протесту пройшли навіть в Пакистані та Афганістані, де сотні демонстрантів перебували в оточенні поліції та армії.
Islamabad, Pakistan #FridaysForFuture #ClimateStrike https://t.co/u9kZO38B1a
— Greta Thunberg (@GretaThunberg) September 20, 2019
В путінській же Росії влада відмовилася погоджувати акції протесту, хоча Грінпіс подавав заявки в декількох містах. У підсумку в декількох містах Росії пройшли поодинокі пікети.
В Москве мы начали немного раньше, а с 17 часов очередь на одиночные пикеты, так как мы не с другой планеты и климатичкский кризис касается и нас! pic.twitter.com/5XiTSD87Ov
— Greenpeace Russia (@greenpeaceru) September 20, 2019
По всьому ж світу до протестів приєдналися кілька сотень світових ЗМІ, які взяли на себе зобов'язання посилити увагу що до проблеми зміни клімату. Практично всі найбільші західні видання вже який день присвячують свої розвороти темі боротьби з кліматичною кризою.
Dublin, Ireland. #FridaysForFuture #ClimateStrike https://t.co/WuogMhTaz4
— Greta Thunberg (@GretaThunberg) September 20, 2019
Критика Тунберг
Багато політиків по всьому світі неоднозначно розцінюють образ Грети Тунберг. Наприклад, канцлер Німеччини Ангела Меркель під час виступу на Мюнхенській конференції з безпеки згадала, що екопротести можна використовувати як маніпуляцію свідомістю та навіть пов'язала протести з дією спецслужб: «Зараз в Німеччині протестують діти, виступаючи на захист клімату. Я все це розумію, це дійсно дуже важлива тема. Але, погодьтеся, складно собі уявити, щоб вони весь час мовчали про це, а тут раптом почали кричати та приймати в цьому участь. Має ж бути якісь зовнішній вплив?». Після цього акції протесту так загострилися, що канцлеру навіть довелося давати пояснення, що вона мала на увазі вплив інтернету і взагалі підтримує такі рухи.
Найчастіше Тунберг критикують консервативні та праві політики та видання. Основні їх висновки базуються на тому, що компетентності 15-річної дівчинки в області кліматичних змін явно недостатньо, щоб вести за собою мільйонні марші та звинувачувати політиків у бездіяльності.
Проти фігури Тунберг виступають і нафтові компанії, стверджуючи, що вона декредитує їх бренди та робить безпідставні й популістські заяви на їхню адресу. У липні 2019 року журналісти повідомили, що генеральний секретар ОПЕК Мохаммед Баркіндо поскаржився на «ненаукові атаки на нафтову промисловість з боку учасників кампанії по боротьбі зі зміною клімату». Він назвав «зграю підлітків Грети Тунберг найбільшою загрозою розвитку людства».
У найближчі дні відбудеться виступ Тунберг на саміті ООН по боротьбі зі зміною клімату, де вона висловить вимоги мітингувальників всім світовим політикам.
Грета Тунберг