Дослідження: у 2019 році зростання викидів вуглекислого газу сповільнилося
У 2019 році зростання викидів вуглекислого газу знизилося через падіння світового споживання вугілля та поступового переходу на низьковуглецеві технології. Але, на жаль, світ ще дуже далекий від того, щоб радикально скоротити викиди та уникнути найгірших наслідків зміни клімату.
Учасники проекту Global Carbon Project у своєму дослідженні 2019 Global Carbon Budget зазначають, що за підсумками 2019 року рівень викидів вуглекислого газу, пов'язаних зі спалюванням викопного палива, виросте всього на 0,6% (діапазон від -0,2% до + 1,5%), тоді як у 2018 році цей показник становив 2,1%.
Всесвітній рівень викидів від спалювання вугілля, скоротиться на 0,9% (діапазон від -2,0% до + 0,2%) - це пов'язано з різким скороченням споживання вугілля в США та країнах ЄС — на 10%, а також з уповільненням зростання використання вугілля в Індії (+ 2%) та Китаї (+ 0,8%).
Викиди від нафти в цьому році знизяться до 0,9% (діапазон від + 0,3% до + 1,6%). А ось викиди від використання природного газу, які неухильно зростали протягом останніх півстоліття, згідно з прогнозом, виростуть на 2,5% (діапазон від + 1,3% до + 3,9%) - це найшвидший темп зростання з усіх джерел викопного палива.
«Слабкий ріст викидів діоксиду вуглецю у 2019 році пов'язаний з несподіваним скороченням використання вугілля по всьому світу, але цього зниження недостатньо для компенсації зростання споживання природного газу та нафти», - сказав Глен Петерс, директор з досліджень CICERO.
«Зобов'язання, прийняті в Парижі у 2015 році зі скорочення викидів, ще не підкріплені відповідними діями. Попри політичну риторику та швидке зростання низьковуглецевих технологій, таких як сонячна та вітрова енергія, електромобілі та акумулятори, глобальні викиди вуглекислого газу від викопного палива будуть на 4% вище у 2019 році, ніж у 2015 році, коли було підписана Паризька кліматична угода», - додав Пітерс.
За попередніми оцінками, викиди CO2 від збезлісення, лісових пожеж та інших змін в землекористуванні у 2019 році досягли 6 млрд тонн, що приблизно на 0,8 млрд тонн вище рівня 2018 року. Це збільшення частково пов'язано з великою кількістю пожеж та збезлісіння бразильської частини Амазонки, яке неухильно збільшувалося з 2008 року, досягнувши рекордного рівня у 2019 році. Також, різко збільшилася кількість пожеж та збезлісіння в Індонезії.
«Вуглецевий бюджет на цей рік наголошує на необхідності чіткіших кліматичних дій з боку всіх верств суспільства, від національних та місцевих органів влади до приватного сектора», - сказала Емі Луерс, виконавчий директор Future Earth.
При спалюванні газу виділяється приблизно на 40% менше CO2, ніж від вугілля на одиницю енергії. Хоча викиди CO2 зменшаться, коли газ витіснить вугілля при виробництві електроенергії, дослідники Global Carbon Project вважають, що в кращому випадку це всього лише тимчасове рішення. Всі викиди CO2 повинні бути зведені до нуля.
«У порівнянні з вугіллям, природний газ є чистішим викопним паливом, але на природному газі ми просто підсмажуємо планету повільніше, ніж на вугіллі», - зазначив Пітерс.
Дослідження «2019 Global Carbon Budget» (Глобальний вуглецевий бюджет 2019 року) складено 76 вченими з 57 дослідницьких установ в 15 країнах, що працюють під егідою Global Carbon Project, який публікує, починаючи з 2005 року, щорічні дані про вуглецевий бюджет, визначаючи кількість викидів CO2 та оцінюючи розподіл газу між атмосферою, океаном та сушею. Це ретельний облік втручання людини в природний вуглецевий цикл. Global Carbon Project підтримується Future Earth та Всесвітньою програмою досліджень клімату (WCRP).
За матеріалами: Future Earth