Вчені виявили величезне природне джерело парникових газів
Група вчених з Хімічного інституту Макса Планка виявила величезне джерело природних парникових газів. За оцінками дослідників, вуглеводневі гази з дна Червоного моря забруднюють атмосферу зі швидкістю, еквівалентній викидам великих країн-експортерів викопного палива.
Згідно з висновками вчених, гази просочуються з вод, які оточують курорти та порти кількох країн, включаючи Єгипет, Ізраїль, Йорданію та Саудівську Аравію. Потім вони змішуються з викидами від промислового судноплавства та перетворюються в забруднювачі, які дуже шкідливі для здоров'я людини.
Близький Схід містить більш ніж половину світових запасів нафти та газу. Інтенсивний видобуток викопного палива, який відбувається на цій території, призводить до викиду в атмосферу величезної кількості газоподібних забруднювачів. Ще під час експедиції 2017 року дослідники помітили, що рівні вмісту етану та пропану в повітрі над Червоним морем були в 40 разів вище, ніж прогнозувалося, навіть з урахуванням регіональних антропогенних викидів.
Команда проаналізувала можливі джерела викидів, в тому числі від транспорту, сільського господарства, спалювання біомаси та виробництва електроенергії з вуглеводнів. Однак вони прийшли до несподіваного висновку: ці два газу виділяються з природних підземних нафтових та газових резервуарів. Гази переносяться потоками повітря на поверхню, де змішуються з іншими парниковими газами та закисом азоту, який у великих кількостях викидається судами.
«Я повинен визнати, що сам був здивований цими результатами. Ми витратили майже два роки, працюючи над цим дослідженням, щоб довести, що викиди відбуваються приблизно на два кілометри нижче поверхні моря», розповів провідний автор дослідження Ефстратіос Бурсукідіс.
Вчені підрахували, що рівень викидів етану та пропану можна порівняти з показниками кількох країн-експортерів вуглеводнів, таких як Об'єднані Арабські Емірати або Кувейт. За даними дослідження, викиди призводять до появи нового джерела атмосферного метану — потужного парникового газу.
Ситуація ускладнюється забрудненням закисом азоту через велику кількість морського транспорту, що проходять через північ Червоного моря, одну з найжвавіших транспортних магістралей на Землі. І ситуація буде тільки погіршуватися, оскільки кількість кораблів тільки збільшується.
«Очікується, що в найближчі десятиліття рух суден через Червоне море та Суецький канал буде збільшуватися з супутнім збільшенням викидів оксиду азоту, — резюмує Бурсукідіс. - Ми очікуємо, що це тільки посилить роль цього джерела парникових газів, що призведе до значного погіршення якості повітря в регіоні».
За матеріалами: ScienceAlert