Система Ocean Cleanup приступила до розчищення Великого сміттєвої плями в Тихому океані
Через рік після невдалого старту, система збору сміття у відкритому океані Ocean Cleanup знову приступила до роботи. Розробники більше півроку ремонтували її та вносили зміни. Як виявилося, семи років проектування та моделювання недостатньо, щоб кинути виклик Великій сміттєвій плямі в реальному, а не віртуальному океані.
Пілотний варіант системи Ocean Cleanup з очищення Великої сміттєвої плями в Тихому океані — System 001 — почав свою роботу у жовтні 2018 року. Через півтора місяця стало зрозуміло, що система нездатна утримувати зібране в океані сміття. На думку керівника The Ocean Cleanup, System 001 не може утримати сміття — через сильні течії, частки сміття рухаються набагато швидше, ніж сама система.
4 січня Ocean Cleanup зламалася — від конструкції відколовся шматок завдовжки 18 метрів. Після цього інциденту розробники системи прийняли рішення повернути її в док для ремонту та модернізації. Після тестів, що почалися на початку літа цього року, Ocean Cleanup, точніше, варіант сміттєзбирача System 001/B, 1 жовтня 2019 року почав планову роботу в Тихому океані.
У його конструкцію внесли кілька практичних змін. Зокрема, базовий корпус пристрою з великих плавучих труб тепер відділений від сіток для збирання сміття. Вони розташовуються поперек чашоподібної конструкції та можуть розтягуватися у міру накопичення сміття, залишаючись усередині плавучої основи. Завдяки цьому переповнення сіток більше не проблема.
Інше нововведення, якого не було в первинному проекті — водяний парашут, який виступає в ролі тяглового механізму. Рік тому, на випробуваннях, інженери зіткнулися з несподіваною проблемою: швидкості руху легкого сміття та важкого сміттєзбирача з великою парусністю весь час опинялися різними. Тепер сильні течії захоплюють за собою парашут, який протягує чашу сміттєзбирача через скупчення сміття, що дрейфує на поверхні.
А поки System 001/B робить свою роботу, команда вже проектує наступний апарат - System 002. Він буде більше та об'ємніше попередника, отримає нові сітки та фільтри, здатні вловити навіть частки мікропластику. Тим часом постає ще одне надзвичайно важливе питання: де і на яких умовах буде перероблятися зібране сміття, коли його доставлять на берег?
За матеріалами: The Ocean Cleanup