Космос-2030: орбітальні фабрики, верфі та кінець туризму
NASA вже відкрило МКС для туристів, але набагато більше значення матиме інше рішення, що залишилося в тіні: ослаблення обмежень для комерційних досліджень на орбіті. Ми розповімо про можливі сценарії розвитку космічної галузі у найближчі роки.
В кінці травня Аерокосмічне агентство США опублікувало список з десятка стартапів, які претендують на створення орбітальних станцій. Особливих зобов'язань на себе чиновники не взяли, але тим самим продемонстрували, що відкриті до різних варіантів використання низької навколоземної орбіти.
2025: Фабрика в космосі
Міжнародна космічна станція доживає останні роки, і головне завдання NASA - забезпечити перехідний період. Фінансування МКС «з'їдає» по $4 млрд з щорічного бюджету, обмежуючи можливості місячної та марсіанської програм, тому на Міжнародну станцію пустили приватників. Ряд проектів передбачає складання модулів для автономної роботи в космосі, і зараз зробити це можна, тільки пристикував їх один за іншим до МКС.
Один з таких модулів — частина космічного готелю майбутнього з великими вікнами та здвоєними спальними мішками для молодят.
Туристи платять за квиток близько $ 50 млн, і їм не цікаві експерименти, що проходять поруч. Один з найважливіших для науки — вирощування кристалів на основі білкових молекул. Одна зі складностей в їх вивченні — малий розмір. Але вчені з'ясували, що в невагомості можна виростити з окремих молекул кристал, що повторює їх структуру. І хочуть використовувати це в самих різних областях: знайти лікування від хвороби Паркінсона, створити нову імунотерапію для раку та нові протиотрути.
Частина унікальних матеріалів вже спускають з орбіти на Землю: ідеальні мікросфери для доставлення ліків, оптичні кабелі недосяжною на поверхні однорідності та прозорості, а також наноплівки з різних матеріалів для електроніки.
Є й виробництво, чиї результати використовують тут же на орбіті: роборука та 3D-принтер конструюють сонячні панелі. Вони довше та потужніше за ті, що можна було б умістити під обтічником ракети, запускаючи супутники із Землі.
Те, що змінить космос — це не космічні туристи, а нова епоха в виробництві.
2030: Великий сплеск
В цей рік залишки махини МКС після операції вартістю близько $1 млрд повинні зануритися в Тихий океан — район, де відсутнє судноплавство, та вже став кладовищем космічних кораблів. Ще довгий час на низькій навколоземній орбіті не буде станції, навіть близько порівнянної за розмірами.
Але Великий сплеск відбудеться не тільки в океані, а й в космосі. Нинішні плани припускають, що астронавти на МКС візьмуть участь мінімум у п'яти різних планах зі створення нових орбітальних станцій.
Для NASA головне, щоб на це пішло мінімум державних грошей. Схеми у всіх станцій різні, а далі, космічна еволюція має виявити найсильнішу.
Жодна станція не покладається виключно на космічних туристів. До цього часу подорож на орбіту стрімко перетворюється з ексклюзивного відпочинку в досить дивний досвід — як потратити немалі кошти, щоб опинитись в замкнутому просторі. Приватним компаніям набагато вигідніше відправляти на орбіту вчених та наукове обладнання для унікальних дослідів.
Державну станцію утримає тільки Китай, а ні на одній з приватних, люди постійно не живуть. Автоматизація та роботи підтримують їх в робочому стані готовими до візиту в будь-який момент, а на Землі за право надати своє рішення на благо науки розгорнулася жорстка конкуренція.
Інший ринок, що бурхливо розвивається — орбітальний ремонт. Доставити матеріали на орбіту простіше та дешевше, ніж супутники в зборі, і компанії пропонують свої послуги по заміні зламаних супутників в багатотисячних угрупованнях.
В ідеальному сценарії, NASA до цього часу вже потяглося на Марс. Тісна співпраця з приватними компаніями прискорює програму та робить її дешевше, а на низьку навколоземну орбіту людей доставляють виключно приватники - SpaceX, Grumman або Boeing.
А компанії, освоївши навколоземний простір, бурхливо обговорюють наступний мегапроект — створення повністю приватної, постійно населеної бази на Місяці, яка перетворить людство в мультіпланетарний вид...