Вчені 20 країн підтримали кліматичні бунти заради порятунку планети
Наука протягом декількох десятиліть попереджала політиків про небезпеку кліматичних змін, однак вчених мало хто слухав. Тепер владі доведеться мати справу з масовими мітингами та страйками на захист клімату планети.
Зазвичай, вчені намагаються уникати гучних політичних заяв. Однак ситуація з кліматичними змінами настільки серйозна, що їм все частіше доводиться порушувати це правило. Майже 400 вчених підтримали кампанію громадянської непокори, спрямовану на боротьбу зі зміною клімату, та попередили, що якщо цього не зробити, ситуація може призвести до «незліченних людських страждань».
У спільній декларації вчені-кліматологи, фізики, біологи, інженери, що представляють як мінімум 20 країн, висловили своє невдоволення та готовність стати на бік мирних демонстрантів, заарештованих від Амстердама до Мельбурна. Одягнувши білі лабораторні халати, які символізували належність до науки, група з 20 вчених зібралася минулої суботи біля Лондонського Музею науки в Кенсінгтоні, щоб зачитати текст декларації.
Вчені, члени руху Extinction Rebellion на акції протесту біля Лондонського Музею науки в Кенсінгтоні. Фото з соціальних мереж.
«Ми вважаємо, що бездіяльність уряду пов'язане з кліматичною та екологічною кризою, виправдовує мирні ненасильницькі акції протесту та радикальні дії, навіть якщо це виходить за рамки чинного законодавства», - зачитала декларацію від імені групи Емілі Гроссман, доктор молекулярної біології.
«Тому ми підтримуємо тих, хто мирно виходить на протести по всьому світу проти урядів своїх країн, які не діють та навіть не усвідомлюють масштаби кризи», - додала вона.
Scientists are outside the Science Museum in London today in support of #ExtinctionRebellion and against fossil fuel sponsorship. @DrEmilyGrossman reads out the Scientists’ Declaration of Support for Non-Violent Direct Action.
— Dr. Lucky Tran (@luckytran) October 12, 2019
Amazing work, @ScientistsX!@ExtinctionR pic.twitter.com/iTYplVdQCE
Текст декларації був складений групою вчених, членів руху Extinction Rebellion («Повстання проти вимирання») - кампанії громадянської непокори, яка рік тому стартувала в Британії та з того часу охопила десятки країн. У понеділок група запустила нову хвилю, спрямовану на розв'язання екологічної кризи, викликану глобальною зміною клімату, та яка спричинила вимирання рослин та тварин.
«Актуальність кліматичної кризи зараз настільки велика, що багато вчених вважають, що тепер у нас є моральний обов'язок здійснювати радикальні дії», - сказала Гроссман.
Джулія Штайнбергер (Julia Steinberger) на протесті біля Лондонського Музею науки в Кенсінгтоні. Фото: Louise Jasper/REUTERS
З того часу вже заарештовано 1307 маніфестантів на різних акціях протесту тільки у Лондоні. За даними групи, на минулому тижні було заарештовано ще 1 463 маніфестантів у 20 містах, включаючи Брюссель, Амстердам, Нью-Йорк, Сідней та Торонто. І в найближчі дні очікуються нові акції протесту.
«Ми не можемо допустити, щоб роль вчених полягала в тому, щоб просто писати статті та публікувати їх в маловідомих журналах і якось сподіватися, що хтось там зверне увагу», - говорить Джулія Штайнбергер, еколог-економіст з Університету Лідса. «Ми повинні переосмислити роль вченого та зрозуміти, які соціальні зміни відбуваються у світовому масштабі».
Прапор Extinction Rebellion - стилізований символ пісочного годинника в колі, а тактика включає мирні захоплення мостів та доріг. Багато прихильників давно вже говорять, що традиційні мирні методи вже не працюють і доводиться вдаватися до більш радикальних дій, таких як перекриття руху. Їх же опоненти скаржаться, що дії мітингувальників доставляють незручність тисячам громадян та відволікають ресурси поліції.
Вчені підтримали кампанію громадянської непокори на протесті біля Лондонського Музею науки в Кенсінгтоні. Фото: Louise Jasper/REUTERS
Extinction Rebellion координує свої дії з молодіжним рухом за захист клімату «П'ятниці заради майбутнього» (Fridays For Future), натхненого шведською активісткою Гретою Тунберг, який 20 вересня мобілізував та вивів на вулиці мільйони молодих людей. І багато хто сподівається, що таке злиття протестних рухів, приверне до своїх лав все більше й більше добровольців.
Економісти ж вважають, що одним з найбільш ефективним засобом у боротьбі з глобальним потеплінням — є високий податок на викиди парникових газів. Поки уряди більшості країн явно не готові до його введення, але, можливо, масові виступи змусять їх поміняти свою точку зору.
За матеріалами: Reuters