Все про Starship - марсіанський корабель Ілона Маска
Глава SpaceX представив прототип найпотужнішої ракети в історії космонавтики. Якщо все піде за планом, то Starship вже через півроку вийде на орбіту, а пізніше доставить на Місяць та на Марс до 100 колоністів і необхідне обладнання. Хоча поки Ілон толком не знає, як зробити так, щоб астронавти на борту вижили.
Презентуючи свій найамбітніший космічний проект - 50-метровий прототип Starship, сталевий космічний корабель для колонізації Місяця та Марса, а також для вантажоперевезень по всій Землі, глава SpaceX ще раз наголосив, що людина повинна стати мультипланетарним видом, інакше свідомість у Всесвіті ризикує зникнути. І Starship - його план з втілення цього у життя.
Ілон представляв прототип Starship - сталеву стрілу Mk1 - поруч з першою ракетою SpaceX Falcon, яка 11 років тому, після трьох аварій, успішно досягла орбіти й тим самим врятувала SpaceX від розорення. Перш ніж Starship відправить людей на Місяць та Марс, він змінить те, як ми перевозимо вантажі між різними точками на Землі, заявив Маск.
В ідеальному світі кожен Starship буде злітати тричі на день, тобто близько 1000 разів на рік. В рамках орбітального «стрибка» корабель візьме на борт до 150 тонн вантажів, тобто коло 150 тис. тонн в рік. Зараз, підкреслив Ілон, всі ракети на Землі можуть вивести лише 300 тонн.
«Флот з Starship буде в 1000 разів більш продуктивним, ніж всі нинішні ракети, включаючи наші. Але, знаєте, вам це знадобиться, якщо ви збираєтеся будувати місто на Марсі. І доведеться це зробити», заявив Маск.
Конструкція
Starship Mk1 - сталева стріла висотою 50 метрів. Конструкція постійно допрацьовується: зараз паралельно з командою в Бока-Чіка, другий корабель - Mk2 - збирають на мисі Канаверал у Флориді. І найпомітніші зміни в нинішній версії — крила.
Верхні крила призначені для маневрування при вході в атмосферу та повернення корабля. Вони також сприяють дисперсії тепла. Також інженери додали шестикутні плитки теплозахисного екрана.
У нижній частині конструктори позбулися крил, які в первісному варіанті приховували посадкові щогли. Тепер три крила — окремо, а шість посадкових щогл приховані в корпусі.
У Starship буде до шести двигунів Raptor зі змінним вектором тяги. Вже нинішній варіант Mk1 повинен злетіти на висоту близько 20 км і потім приземлитися. Маск заявив, що це випробування пройде через місяць-два.
У міжпланетному варіанті корабель буде розганяти найпотужніша ракета-носій - Falcon Heavy, в якій буде 37 двигунів Raptor. Після зльоту її блоки будуть повертатися на Землю — готові для запуску наступного Starship.
Порівняння ракет SpaceX як реальними, так і вигаданими космічними апаратами
Ілон заявив, що команди в Бока-Чіка та на мисі Канаверал продовжать працювати паралельно, конкуруючи між собою. За його розрахунками, орбіти досягне або техаський Mk3, або Mk4, який зберуть у Флориді.
В ідеалі відбудеться це через півроку. Маск стверджує: кораблі багаторазові, і за рахунок цього, всю програму випробувань, для доказу безпеки системи, можна провести в найкоротші терміни. Звичайно, якщо не буде аварій.
Потенційно вузьке місце програми — виробництво Raptor. За розрахунками Маска, для програми випробувань, включаючи перший орбітальний політ, потрібно близько сотні двигунів. Зараз SpaceX збирає по одному кожні вісім днів. У першому кварталі 2020 року компанія сподівається видавати по одному двигуну кожен день.
Ілон також в черговий раз підкреслив вигоди від нестандартного для ракетної індустрії матеріалу — сталі. У перерахунку на кілограм ваги, сталь в 50 разів дешевше композитів, а алюміній для використання в багаторазових кораблях не годиться. За розрахунками, Starship буде входити в атмосферу на швидкості у 25 разів більше, ніж швидкість звуку, і інші матеріали ні такого навантаження, ні таких температур не витримають.
Маск заявив, що якщо випробування пройдуть гладко, вже в наступному році на Starship зможуть полетіти люди. Багато хто говорить, що навіть для нього це неймовірно амбітні терміни — особливо з урахуванням того, що пілотований корабель Crew Dragon, який SpaceX розробляє для NASA багато років, поки так й не відправився на орбіту з астронавтами.
До зірок
Для міжпланетного польоту буде потрібно не один Staship, а мінімум два.
Ракета-носій Falcon Heavy виведе на орбіту перший корабель, а потім повернеться назад на Землю. Після дозаправлення, в небо злітає другий Starship - з вантажем палива для першого корабля, який і полетить на Місяць або Марс. Після стикування, баки корабля заповнять метаном та рідким киснем — їх можна добувати й на Марсі, так що, за розрахунками Ілона, навіть під час польоту на Червону планету кораблі будуть багаторазовими. Завдяки низькій гравітації, з Місяця та Марса Starship зможуть злітати самостійно.
Цікаво, що якщо додати в систему третій корабель, то можна навіть створити на них штучну гравітацію.
«Звичайно, у світі багато проблем, і вони важливі, і ми повинні їх вирішити. Але нам також потрібні речі, які роблять нас живими, — підкреслив Маск. - Становлення космічної цивілізації — бути серед зірок — це одна з тих речей, яка, я знаю, змушує мене радіти життю... Чи хотіли б ви майбутнього, в якому ми станемо космічною цивілізацією та заживемо у багатьох світах серед зірок? Або такого, де ми назавжди обмежені Землею?.. Я вибираю перше».
Він також заявив, що вікно можливостей не нескінченно.
«Я оптимістичний по натурі, але є шанс, що вікно довго відкрито не буде... Ми повинні встигнути стати міжпланетною цивілізацією... Якщо ми це зробимо, я думаю, що шанси Землі будуть краще, тому що тоді Марс міг би допомогти одного разу... Ми дійсно повинні зробити все можливе, щоб стати міжпланетним видом, вийти за межі Землі, і повинні зробити це зараз».
Вся презентація у Бока-Чіка тривала понад півтори години. Нижче — відео з офіційного акаунту SpaceX.
При цьому Ілон каже, що в SpaceX ще не з'ясували, як підтримувати життя людей на своїх кораблях під час польоту з точки зору кисню, їжі, води та відходів, не кажучи вже про посадку на Марс та будівництва там колонії. Глава SpaceX обмежився вказівкою на «регенеративні системи», які будуть відновлювати запаси: «Регенерація необхідна... Я не думаю, що це дуже складно зробити в порівнянні з самим космічним кораблем».
За матеріалами: Хайтек+