Вчені спантеличені «криками Землі» під час сонячних бур
У космічному вакуумі звук не поширюється, але там вистачає електромагнітного випромінювання, переважно через сонячний вітер. Це випромінювання можна конвертувати у звук та почути, як реагує магнітосфера Землі на тиск сонячних вихорів. Виявилося, що у цього процесу є своя «мелодія», яка кардинально змінюється під час ударів сонячної бурі.
У звичайних умовах, при стабільному сонячному вітрі, його частинки відбиваються від магнітосфери назад, назустріч основному потоку, що і породжує магнітоакустичні коливання. Дані, зібрані космічною місією Cluster Європейського космічного агентства, демонструють спокійний, монотонний звук переважно на низьких частотах. Магнітосфера Землі постійно «співає», реагуючи на зміни в динаміці сонячного вітру.
Команда дослідників на чолі з Люсіль Турк з Університету Гельсінкі використала дані місії Cluster зроблених в період з 2001 до 2005 року. На плівку попали записи шести великих сонячних бур, і ці дані вразили вчених. Вони розраховували зафіксувати посилення тиску на магнітосферу, яке призвело б до підвищення частоти звучання, а замість цього отримали складну какофонію звуків без панівних частот.
This #sonification of the @ESA_Cluster data was obtained by transforming the frequencies of the measured magnetic waves into audible signals. During a #solarstorm 👆 the waves roughly double their frequency and become more complex than during calm #spaceweather conditions 👇 pic.twitter.com/3JD7fybVav
— ESA Science (@esascience) November 18, 2019
Нова теорія говорить, що відбиті від магнітосфери частки тут же стикаються з жахливим за силою, тиском сонячного вітру, через що починається їх багаторазове відбивання. Замість ритмічного руху відбувається якийсь інший процес, і мова йде про енергію такого рівня, що не виключено формування невідомих поки геомагнітних збурень.
Крім цього, вибухи на поверхні Сонця можуть відправити величезні хмари заряджених частинок та радіації в космос. І якщо вони спрямовані на Землю, то при ударі вони можуть викликати серйозні збої в роботі наших супутникових систем, викликати повсюдне відключення електроенергії та вплинути на системи GPS.
За матеріалами: Newsweek